Biały Dom. Fot. commons.wikimedia.org
Biały Dom. Fot. commons.wikimedia.org

Republikanie nie chcą wspierać Ukrainy. Groźny projekt ustawy

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
W USA politycy debatują nad kolejnym wsparciem dla Ukrainy. Wszystko wskazuje, że takowe nastąpi, ale Republikanie walczą do końca, by zablokować miliardy dolarów. Złożyli nawet projekt ustawy, który wyklucza Kijów ze wsparcia, a wszystkie środki miałby trafić do Izraela, walczącego z Hamasem. Joe Biden jest przeciwny.

Republikanie nie chcą wspierać Ukrainy 

Uchwalenie nowego pakietu jest konieczne, by Stany Zjednoczone mogły w dalszym ciągu wspierać Ukrainę. Niemal wszelka pomoc została wstrzymana wraz z końcem roku, kiedy ogłoszono ostatni pakiet broni dla Kijowa. W skład złożonego jeszcze w październiku wniosku Białego Domu o dodatkowe środki wchodziło ok. 40 mld dolarów na cele wojskowe - głównie na uzupełnianie zasobów uszczuplanych przez przekazywanie broni Ukrainie - oraz niemal 12 mld USD pomocy finansowej.

W USA toczy się walka o pomoc w wysokości 17,6 miliarda dolarów dla Izraela w zakresie bezpieczeństwa, w tym pomocy dla Ukrainy. Republikanie, którzy mieli się już zgodzić, teraz w Izbie Reprezentantów zapowiadają projekt ustawy o wsparciu Izraela bez pomocy dla Ukrainy. 


Administracja Bidena odpowiada 

Projekt skomentowała administracja prezydenta USA Joe Bidena. "Właśnie wtedy, gdy projekt legislacyjny jest prawie gotowy, Republikanie w Izbie Reprezentantów uciekają się do cynicznego manewru politycznego” – pisze o oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre.

Administracja Bidena podkreśla, że ​​bezpieczeństwo Izraela nie powinno być "grą polityczną”. "Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu żartowi, który nie zapewnia ochrony granic, nie pomaga narodowi Ukrainy chronić się przed agresją Putina i odmawia pomocy humanitarnej palestyńskiej ludności cywilnej. Republikanie w Izbie Reprezentantów muszą pracować nad tymi palącymi kwestiami bezpieczeństwa narodowego w sposób ponadpartyjny, tak jak robią to administracja i Senat” – czytamy. 

Gra Donalda Trumpa 

Biały Dom wykorzystał już właściwie wszystkie dostępne środki na wsparcie Ukrainy i twierdzi, że nie może kontynuować pomocy bez uchwalenia dodatkowych funduszy na ten cel przez Kongres. Biały Dom i Pentagon alarmują, że ze względu na ustanie dostaw uzbrojenia z USA (ostatnia transza została ogłoszona pod koniec ubiegłego roku), Ukraińcy są w trudnej sytuacji i muszą oszczędzać amunicję w trwającej wojnie obronnej z Rosją.

W ostatnich dniach spiker Izby Mike Johnson kilkakrotnie sugerował, że projekt nie ma szans na uchwalenie, zaś do odrzucenia go wzywał też były prezydent Donald Trump. Część Republikanów sprzeciwia się samej pomocy dla Ukrainy, inni twierdzą z kolei, że zawarte w pakiecie reformy imigracyjne nie przewidują wystarczających restrykcji.

MP

Biały Dom. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka