fot. Pixabay
fot. Pixabay

Moskwa w niebezpieczeństwie. Ambasada USA wydała ostrzeżenie

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Ambasady USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec w Rosji wydały ostrzeżenia o "zbliżających się planach" ataków terrorystycznych w Moskwie w najbliższych dniach. Wezwano obywateli stolicy do zachowania czujności i unikania dużych tłumów, zwłaszcza na koncertach. Ostrzeżenia te nie pojawiły się przypadkowo.

Ambasada USA ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Moskwie

Wczoraj rosyjskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że udaremniły planowaną strzelaninę w synagodze przez komórkę afgańskiego ramienia Państwa Islamskiego. W piątek rano ambasada USA w Moskwie wydała komunikat.

"Ambasada monitoruje doniesienia, że ekstremiści mają bliskie plany atakowania dużych zgromadzeń w Moskwie, w tym koncertów, a obywatelom USA należy zalecić unikanie dużych zgromadzeń w ciągu najbliższych 48 godzin" – poinformowała amerykańska ambasada na swojej stronie internetowej.

Oświadczenie zawiera również ocenę prawdopodobieństwa zdarzenia – nieuchronne (imminent). Placówka wydała zalecenia: Unikaj tłumów. Monitoruj lokalne media pod kątem aktualizacji. Bądź świadomy swojego otoczenia. Jednocześnie Departament Stanu podniósł poziom zagrożenia dla podróżujących do Rosji do maksymalnego. Zaleca swoim obywatelom opuszczenie Moskwy.


FSB twierdzi, że udaremniła zamach członków Państwa Islamskiego

Ostrzeżenia zbiegły się w czasie z doniesieniami, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa udaremniła atak na synagogę w Moskwie przeprowadzony przez komórkę bojowego sunnickiego ugrupowania muzułmańskiego Państwo Islamskie. Nie jest jasne, czy rzekomy atak terrorystyczny udaremniony przez FSB ma związek z ostrzeżeniem ambasady USA. Podobne ostrzeżenia wydały również ambasady Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na rosyjskiej wersji strony internetowej ambasady USA nie ma żadnego ostrzeżenia o zagrożeniu.

Łotewskie MSZ prosi swoich obywateli, aby zrezygnowali z podróży do Rosji, a tym, którzy przebywają w tym kraju, aby jak najszybciej go opuścili lub przynajmniej unikali masowych zgromadzeń. Dziś w Moskwie odbędą się duże wydarzenia i koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 „Zostanie to uznane za pomoc i podżeganie”

Propagandystka Margarita Simonjan wezwała władze amerykańskie i brytyjskie do dostarczenia Moskwie informacji o możliwych atakach terrorystycznych, w przeciwnym razie „zostanie to uznane za pomoc i podżeganie”. Nie wyjaśniła jednak przez kogo. Rosyjskie władze nie skomentowały jeszcze tych doniesień.

Napięcia między żydowską i muzułmańską ludnością Rosji gwałtownie wzrosły od początku wojny Izraela z Hamasem w październiku. Podobnie jak w wielu innych częściach świata, walki w Strefie Gazy podsyciły falę antysemityzmu w Rosji, w tym gwałtowne protesty. Izrael wezwał Rosję do ochrony swoich obywateli pod koniec października po tym, jak tłum w zamieszkanym głównie przez muzułmanów regionie Dagestanu wywołał zamieszki na lotnisku w poszukiwaniu żydowskich pasażerów przylatujących z Izraela celem dokonania na nich samosądu.

ja

Na zdjęciu Plac Czerwony w Moskwie, fot. Pixabay

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka