Nadal nie ma "mijanki". Najnowszy sondaż przed wyborami samorządowymi

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to PiS wygrałby bitwę do sejmików. Na drugim miejscu znalazła się KO. Obie największe formacje lekko tracą poparcie w porównaniu z ostatnim tygodniem, choć ugrupowanie Donalda Tuska w nieco większym stopniu.

W sondażu dla wp.pl PiS osiągnęło 29,4 proc. poparcia. To spadek o 0,4 pkt proc. w zestawieniu z ostatnim badaniem pracowni United Surveys. Na KO chciałoby głosować 27,4 proc. ankietowanych. To z kolei mniej o 0,7 pkt proc. 

Konfederacja ze słabym wynikiem

Trzecia Droga jest na podium - uzyskała 10,5 proc. wskazań (+ 2,6 pkt proc.). Wynik formacji Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza jest jednak gorszy, niż w wyborach parlamentarnych. Lewica zdobyła 8,4 proc. w badaniu (+0,6 pkt proc.). Konfederacja z Bezpartyjnymi Samorządowcami może na razie liczyć na 7,5 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Jeszcze 9,5 proc. pytanych nie wie, na kogo odda głos. 


Tylko CBOS daje przewagę KO

Co ciekawe, 5 miesięcy po wyborach to największa partia opozycyjna cieszy się największą popularnością wśród respondentów. Tak też było w dwóch innych badaniach w ubiegłym tygodniu. Donald Tusk od miesięcy mówił o "mijance", czyli zmianie na pozycji lidera. Poza notowaniami pracowni CBOS, nic takiego jednak nie ma miejsca w badaniach preferencji partyjnych. 

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniesie 63,7 proc. - prognozuje United Surveys. Sondaż przeprowadzono w dniach 22-23 marca metodą CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych. 

 

Fot. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Donald Tusk/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka