Kongres Futurist Of The Year
Kongres Futurist Of The Year

Futurist of the Year 2024. Pierwszy futurologiczny kongres w Polsce

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Laureaci Nagrody Nobla, liderzy biznesu, wybitni naukowcy, stratedzy, a także wizjonerzy z całego świata uczestniczą w wydarzeniu, na którym projektują przyszłość świata.

Kongres Futurist of the Year 2024

W piątek w Warszawie kończy się Futurist of the Year 2024. Pierwszy futurologiczny kongres to prawdziwe święto nauki. Jego ideą jest stworzenie miejsca debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. Prestiżową konferencję zorganizowała Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGMK) wraz z partnerami.

- Kongres Futurist Of The Year 2024 to projekt, do którego przygotowywaliśmy się gromadząc kontakty z czołowymi futurologami. Pomogli nam zbudować program największego, naukowego kongresu dotyczącego przyszłości edukacji, bankowości i nowoczesnej technologii - mówi  Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Z Kongresem Futurist Of The Year związany jest Dom Kopernika, którego celem jest tworzenie przestrzeni dla nauki, badań i innowacji. Inicjatywa skierowana jest do młodych, przedsiębiorczych liderów, których wspieranie przyczyni się do rozwoju technologicznego i kulturalnego społeczeństwa. Twórcy „Domu Kopernika” opisują go jako przestrzeń integracji środowisk akademickich, biznesowych oraz technologicznych, oferująca nowatorskie podejście do edukacji i nauki w epoce cyfrowej rewolucji. Projekt realizowany jest przez Akademię Kopernikańską we współpracy z SGMK i innymi partnerami.

Dom Kopernika wspiera młodych kreatywnych

- Dom Kopernika to program wypełniający luki we wsparciu oferowanym aktywnym i przedsiębiorczym, młodym ludziom w Polsce. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika kształci międzynarodowo, interdyscyplinarnie, zachowując najwyższą jakość na pierwszym planie. Działając w duchu rewolucji kopernikańskiej stworzyliśmy projekt, który dołączy futurologię, sztuczną inteligencję i nowoczesną technologię do działań Uczelni. Inicjatywa  spotkają się z pozytywnym odzewem przyszłych liderów, przedsiębiorców, ludzi z pasją i olbrzymią wyobraźnią, sięgającą dalej niż granice naszego kraju, wzorem Mikołaja Kopernika. W trakcie pierwszego dnia kongresu odbędzie się gala wręczenia nagród Futurist of The Year 2024. Jestem przekonany, że Mikołaj Kopernik powinien uzyskać taką statuetkę minimum w kilku kategoriach – zapewnia Piotr Turek.

W trakcie trzech dni kongresu odbyło się wiele debat, wykładów i dyskusji panelowych. Jednym z poruszanych zagadnień był kwestia regulacji sztucznej inteligencji,  zastanawiano się również nad tym, czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna, a jeden z panelistów przygotował bardzo wnikliwą analizę pod wiele mówiącym tytułem „Czy AI nas zje?”. Był też panel zatytułowany „Pieniądz cyfrowy - większość pieniędzy jest cyfrowa, więc co nowego w pieniądzach cyfrowych?”

Laureaci Plebiscytu Futurist of The Year w 2024

Kongres był okazją nie tylko do spotkań i wymiany poglądów, ale również liderów przyszłości. Plebiscyt Futurist of The Year w 2024 roku wyłonił laureatów, wybitne osobowości, zasłużonych dla przyszłości, za znaczący wkład w danej dyscyplinie w dziewięciu kategoriach. Statuetkę Futurist of The Year stanowi astrolabium pierścieniowe, najbardziej skomplikowany instrument obserwacyjny Mikołaja Kopernika, który symbolizuje dążenia ludzkości do poznania każdego obszaru wszechświata. Nagrody wręczył dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika organizatora plebiscytu i kongresu Futurist of The Year.

Laureatami pierwszego plebiscytu w poszczególnych kategoriach zostali
ASTRONOMIA: Dr. hab. Maciej Mikołajewski , polski astronom i popularyzator nauki, znany za swój znaczący wkład w badania gwiazd zmiennych i aktywności słonecznej.
BANKOWOŚĆ: prof. Paul Krugman, ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2008), twórca nowej geografii.
CYBERBEZPIECZEŃSTWO: Jarosław Królewski,  naukowiec, programista, prezes i współzałożyciel firmy IT Synerise, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data
GOSPODARKA: Tomasz Biernacki, polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel oraz współwłaściciel Dino Polska.
MEDYCYNA: Beata Drzazga, polska przedsiębiorczyni, założycielka i prezes BetaMed S.A.
TECHNOLOGIA: Michał Świerczewski – przedsiębiorca, właściciel i prezes firmy X-kom.
FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA: Dr Jordan Peterson – psycholog kliniczny, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto. Jest autorem książek „12 zasad życia: Antidotum na chaos” i „Poza porządkiem: 12 kolejnych zasad życia”.
ENERGIA: Wojciech Dąbrowski – były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), twórca strategii PGE 2030 zakładającą uzyskanie neutralności klimatycznej przez PGE do 2050 r.
CHARYTATYWNOŚĆ: Rafał Brzoska i Omenaa Mensah – w lutym 2022 roku zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy, zorganizowali m.in. „Konwój Polskich Serc”, prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej.

Nagrody Specjalne Futurist of The Year 2024

Kapituła plebiscytu zdecydowała również o przyznaniu NAGRÓD SPECJALNYCH | Futurist of The Year 2024, następującym osobom:
prof. Didier Queloz – światowej sławy astronom, profesor fizyki w Laboratorium Cavendisha na Uniwersytecie w Cambridge oraz na ETH w Zurychu.
Jonathan Brill – futurolog, naukowiec i publicysta. Według magazynu Forbes jest „najlepszym futurologiem na świecie.
prof. John Tasioulas – naukowiec, profesor etyki i filozofii prawa. Kieruje Instytutem Etyki Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Oksfordzkim.
dr Michael L. Brodie – profesor wizytujący DASlab, School of Engineering and Applied Sciences Harvard University oraz M.I.T. Zajmuje się Data Science, m.in. sztuczną inteligencją.
dr Dorothea Baur – założycielka i szefowa firmy Baur Consulting. Specjalizuje się w zagadnieniach odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju i etyce w biznesie.
prof. Mark Coeckelbergh – profesor filozofii mediów i technologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego, ekspert i doradca ds. sztucznej inteligencji i robotyki.
dr Ousmène Jacques Mandeng – założyciel i dyrektor Economics Advisory, związany z firmą Accenture świadczącą usługi w obszarze aplikacji finansowych opartych na blockchain.
Thomas Frey – futurolog ceniony, założyciel DaVinci Institute. Jest najbardziej nagradzanym inżynierem w IBM. Ceniony autor, twórca i osobowość „Future Like a Boss”.
prof. Peter C Bishop – profesjonalny futurysta, emerytowany dyrektor programu studiów podyplomowych z zakresu Studiów Przyszłości na Uniwersytecie w Houston.

Komisja konkursowa Plebiscytu Futurist of The Year 2024

Komisja konkursowa Plebiscytu Futurist of The Year 2024 obradowała w składzie osobistości świata nauki, naukowców, specjalistów i praktyków:
Prof. Marios Loukas, Prezes Amerykańskiego Towarzystwa Anatomów Klinicznych, Dziekan Kolegium Nauk Medycznych SGMK.
Prof. Peter C. Bishop, futurolog, były dyrektor programu Future Studies i profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston;
Prof. Saša Horvat – Dziekan Kolegium Filozofii i Teologii SGMK. Profesor Saša Horvat jest filozofem, który wnosi istotny wkład w krajobraz intelektualny w ramach Katedry Nauk Społecznych i Humanistyki Medycznej na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Rijece;
Zofia Bugajna-Kasdepke, założycielka i prezes SEC Newgate CEE, lider w dziedzinie Public Affairs & Public Affairs;
Mgr. Inż. Nikola Bukowiecka, doktorantka University of Rhode Island (USA) w dziedzinie astrofizyki teoretycznej i kosmologii, młoda naukowiec związana z Harvard University i PAN;
Agnieszka Kępińska-Sadowska, praktykantka i strateg ds. komunikacji i PR przez ponad 20 lat;
Grzegorz Piwnicki, znany jako „Forin”, artysta wizualny, grafik – autor ponad 200 okładek płytowych, twórca inicjatyw społecznych, laureat wielu nagród branżowych;
Karol Sadaj, menedżer specjalizujący się w wprowadzaniu firm i rozwiązań z sektora finansów i nowoczesnych technologii na rynek;
Łucja Woźnica, Kierownik Branży w Google, ekspert w zakresie marketingu cyfrowego, public relations i sprzedaży online;
Anna Żywiołek, Relationship Manager w Julius Baer Bank & Co. Ltd. w Zurychu, ekspert w branży finansowej i bankowej;
Philipp Eichholzer, ekspert w branży mediów, specjalizujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji, Dyrektor ds. Międzynarodowych i Rozwoju w Szkoła Wyższa im. Mikołaja Kopernika SGMK.

Na stronie kongresu można również głosować na to, czy Mikołaj Kopernik powinien otrzyma nagrodę Futurist Of The Year. Ponad 80 proc. głosów jest za przyznaniem nagrody.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Kongres Futurist Of The Year

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie