fot. PAP/EPA/Canva
fot. PAP/EPA/Canva

Biden czy Trump? W najnowszym sondażu dzieli ich tylko jeden punkt procentowy

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Z najnowszego sondażu Reutersa i ośrodka Ipsos wynika, że prezydent USA Joe Biden prowadzi z niewielką przewagą, zaledwie jednego punktu procentowego, nad Donaldem Trumpem przed listopadowymi wyborami do Białego Domu. 28 proc. respondentów nie wskazało na żadnego z nich.

Biden przegrywa z Trumpem w siedmiu kluczowych stanach

40 proc. zarejestrowanych wyborców zagłosowałoby na Bidena, Demokratę, gdyby wybory odbyły się obecnie. Trump zyskał poparcie 39 proc. Jednopunktowa przewaga prezydenta nad rywalem spadła z czterech punktów procentowych, które Biden miał w sondażu Reuters/Ipsos przeprowadzonym w dniach 4-8 kwietnia.

Na sześć miesięcy przed wyborami elektoratu pozostaje niezdecydowana. 28 proc. powiedziało, że nie ma swego kandydata. Skłaniają się ku opcji poparcia ewentualnego reprezentanta trzeciej partii lub w ogóle nie mieliby zamiaru głosować.

Z kolei według innego sondażu Biden przegrywa z Trumpem w siedmiu kluczowych stanach. Sondaż Emerson College/The Hill, przeprowadzony między 25 a 29 kwietnia, pokazuje, że Trump wyprzedza Bidena o cztery punkty w Arizonie, trzy punkty w Georgii, jeden punkt w Michigan i Nevadzie, pięć punktów w Karolinie Północnej i dwa punkty w Pensylwanii i Wisconsin.

Patrząc jednak na pewne grupy wyborców, obaj kandydaci mają nad sobą przewagę. Na przykład niezależni wyborcy wybierają Trumpa zamiast Bidena w Arizonie, Michigan, Nevadzie, Pensylwanii i Karolinie Północnej.  Ale w Georgii i Wisconsin niezależni wyborcy faworyzują Bidena zamiast Trumpa. Prezydent wyprzedza również Trumpa nad wyborcami, którzy są członkami związków zawodowych w Michigan, Pensylwanii i Wisconsin.


Trumpa wybierają mężczyźni, Bidena - kobiety

W sondażu Trump prowadzi nad Bidenem wśród mężczyzn - 41 proc. do 35 proc., podczas gdy Biden wśród kobiet - 35 proc. do 33 proc. Prowadzi też wśród respondentów bez wykształcenia wyższego, podczas gdy obecny przywódca USA miał przewagę wśród absolwentów wyższych uczelni.

W sondażu 8 proc. respondentów wybrało bratanka prezydenta Johna F. Kennedy’ego, Roberta Kennedy'ego Jr. Jest on działaczem opowiadającym się za ochroną środowiska i występującym przeciwko szczepionkom na Covid-19. Startuje na prezydenta jako kandydat niezależny.

"Chociaż ogólnokrajowe sondaże ilustrują opinie Amerykanów dla kandydatów politycznych, faktycznie tylko kilka niezdecydowanych stanów przechyla zwykle szalę w kolegium elektorskim USA, które ostatecznie decyduje o zwycięstwie w wyborach prezydenckich" – podkreśla Reuters.

Jak dodaje, tylko dwie trzecie uprawnionych do głosowania osób wzięło udział w wyborach prezydenckich w 2020 roku, w których Biden pokonał Trumpa. Zwraca też uwagę, że obaj głowni kandydaci mają znaczne obciążenia.

Nawiązuje do procesu Trumpa w Nowym Jorku z zarzutami o zatuszowanie płatności dla aktorki w filmach dla dorosłych przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku w zamian za jej milczenie na temat domniemanego kontaktu seksualnego. Wskazuje też na obawy o wiek Bidena – 81 lat - oraz silną krytykę ze strony części Partii Demokratycznej za jego poparcie dla Izraela w wojnie w Strefie Gazy.

ja

Zdjęcie:  Biden wyprzedza w sondażu Trumpa jednym punktem procentowym, fot. PAP/EPA/Canva

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka