fot. Orlen.pl
fot. Orlen.pl

Obajtek ogłosił start w wyborach do PE. W tle afera z Hezbollahem i Orlenem

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
To dla mnie zaszczyt być liderem listy Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego - ogłosił w mediach społecznościowych Daniel Obajtek. Tymczasem w sprawie Orlenu, którego był prezesem, toczy się kilka postępowań, w tym badane są powiązania Obajtka z organizacją terrorystyczną.

"Daniel - wszystko mogę - Obajtek" jednym z liderów na listach PiS

Oficjalnie swoich kandydatów do PE Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje w czwartek na konwencji w Kielcach, ale część kandydatów już potwierdziła swój start w wyborach z list PiS.

"Wybory te są ostatnią szansą na obronę należnego Polsce znaczenia w Europie. Na to, by powiedzieć dość zmianom, które są niekorzystne dla naszego kraju. Chcę wykorzystać moje wieloletnie doświadczenie i zająć się sprawami bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawiedliwej transformacji. Chcę także, by w Parlamencie Europejskim Podkarpacie miało silnego ambasadora, który dotrzymuje złożonych obietnic" - zapowiedział Daniel Obajtek na X.


"Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości 9 czerwca to krok w stronę zatrzymania gwałtownie zachodzących, złych i niebezpiecznych procesów" - dodał. 

W 2021 r. Jarosław Kaczyński Szef PiS pytany o ocenę działalności Obajtka, stwierdził, że ma on "talent organizacyjny". - W tym naszym zbiorze różnego rodzaju osób, które mają kwalifikację do tego, żeby zrobić dla społeczeństwa w szerszym tego słowa znaczeniu coś dobrego, on jest taką bardzo wyraźnie wyróżniająca się postacią (...) Nie chcę tutaj używać określenia "gwiazda", bo to może w tym kontekście nie najlepsze określenie, ale naprawdę człowiek niezwykły - mówił Kaczyński.

- Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - oceniał wówczas b. prezesa Orlenu Jarosław Kaczyński. Kiedy indziej Kaczyński komplementował ówczesnego wójta Pcimia: "Daniel - wszystko mogę - Obajtek".


Prokuratorskie śledztwa i przeszukania u Obajtka

Tymczasem działalnością byłego szefa Orlenu zajmują się śledczy. Prokurator krajowy przekazał informacje na temat toczących się postępowań w sprawie Orlenu. Jak informował trzy najważniejsze postępowania dotyczą: fuzji Orlenu z Lotosem, a także wyrażenia zgody na sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco; kwestii zaniżonych cen paliw na rynku hurtowym i detalicznym jesienią 2023 r., a także przekazania bez nadzoru szwajcarskiej spółce Orlenu - OTS ponad 1,5 mld zł.

Od poniedziałku w mediach komentowana jest sprawa tej spółki. Portal Onet.pl podał, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały ówczesnego prezesa Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah, na dodatek zamieszanym w nielegalny obrót ropą z Iranu. "Obajtek te ostrzeżenia zlekceważył i postawił Samera A. na czele Orlen Trader Switzerland (OTS). W efekcie Orlen stracił 1,6 mld zł, co wyszło na jaw dopiero po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka" - podał portal.


Prokuratura Krajowa poinformowała również o przeszukaniach u Obajtka w związku ze śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem. Prokurator krajowy powiedział, że zaplanowane jest m.in. przesłuchanie byłego prezesa Orlenu. "Jeszcze nie wiem, w jakim charakterze" - dodał Dariusz Korneluk i zastrzegł, że "są to świeżo wszczęte postępowania, prowadzone są w sprawie".

Prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys przekazała we wtorek, że ani Obajtek, ani żaden inny członek poprzedniego zarządu Orlenu nie zostali jeszcze przesłuchani. Poseł KO Michał Szczerba powiedział zaś, że b. prezes Orlenu oraz dwóch jego asystentów przebywają za granicą. "Obajtek od dłuższego czasu jest na Węgrzech, czyli nie jest tam od pięciu dni czy tygodnia. Dzisiaj są Węgry, jutro to może być Arabia Saudyjska" - mówił Szczerba.

Po konferencji prokuratury Obajtek oświadczył na platformie X, że nie ma i nigdy nie miał niczego do ukrycia, zaś prokuratura dysponuje potrzebnymi danymi. "Wszystkie transakcje Grupy Orlen były i są rejestrowane oraz udokumentowane. Dotąd nie byłem zaproszony na przesłuchanie. Ale premier Donald Tusk i inni już mnie publicznie skazali. To jest właśnie praworządność tej koalicji" - dodał Obajtek.


Ambasador Izraela pogratulował Tuskowi śledztwa ws. Obajtka

Hezbollah, co oznacza po arabsku "partia Boga", to szyicka muzułmańska partia polityczna i jednocześnie grupa bojowników, która posiada wpływy polityczne w Libanie i jest wspierana przez Iran. Założona została w 1982 r., podczas 15-letniej wojny domowej w Libanie, przez irańską Straż Rewolucyjną w reakcji na okupację południowego Libanu przez Izrael. W swoim manifeście z 1985 r. Hezbollah jako kluczowy cel określił zniszczenie Izraela.

"Terroryści Hezbollahu i reżim irański stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego. Gratuluję polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa w tej poważnej sprawie. Czekamy na wyniki śledztwa" - tak ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne skomentował informację premiera Tuska o spotkaniu z prokuratorem generalnym i koordynatorem służb w sprawie miliardowej straty i możliwych powiązań z Hezbollahem byłego szefa Orlenu.


Obajtek wielokrotnie podkreślał, że jego celem jako prezesa Orlenu była m.in. budowa koncernu multienergetycznego oraz dywersyfikacja dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do Polski. W ramach tej strategii w 2020 r. Orlen przejął Grupę Energa, a w 2022 r. Grupę Lotos i PGNiG. Wcześniej Orlen stał się większościowym akcjonariuszem sieci Ruch i przejął wydawnictwo Polska Press.

Wiele decyzji zarządu Orlenu, kierowanego przez Obajtka, było chwalonych przez środowiska związane z PiS, z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, a krytykowanych przez środowiska związane z Koalicją Obywatelską, z obecnym premierem Donaldem Tuskiem i szefem resortu aktywów państwowych Borysem Budką.

ja

Na zdjęciu Daniel Obajtek, fot. Orlen.plCzytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj116 Obserwuj notkę

Komentarze