Tego premier Tusk się nie spodziewał. Jego słowa o "zdrajcach" z PiS mocno dzielą

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 184
Większość respondentów uważa, że premier Donald Tusk popełnił błąd, oskarżając PiS o powiązania z Rosją. Doszło do tego w trakcie niedawnej debaty sejmowej, gdy szef rządu nazwał partię Jarosława Kaczyńskiego "płatnymi zdrajcami, pachołkami Rosji".

Donald Tusk łajał opozycję 

Niedawno z mównicy sejmowej Donald Tusk zaprezentował jedno z najbardziej radykalnych wystąpień w ostatnich latach. Był bliski oskarżenia pod adresem opozycji wprost o działalność agenturalną na rzecz obcego wywiadu. - Mamy dzisiaj sytuację, w której najczarniejsze domysły, o to, czyim interesom służy część tej partii, która tutaj siedzi, na czele z panem Antonim Macierewiczem, dzisiaj uśmiechniętym. Sędzia Szmydt jest chyba tylko ilustracją i to nie najważniejszą tego, co przez te lata działo się w relacji wschodnie służby-rosyjskie polityczne interesy i władze PiS - podkreślał. Jego zdaniem, PiS działa na rękę Rosji. - Gdyby Leszek Moczulski tu stał, pewnie powiedziałby o PiS, jak kiedyś o PZPR: "Płatni zdrajcy, pachołki Moskwy" - zadeklarował.

- Chcę was poinformować, że zarówno służby, prokuratura, jak i komisja, którą powołamy już w zgodzie z konstytucją, zbada bardzo precyzyjnie, nie przed kamerami, bez cyrków, festiwali medialnych, wpływy rosyjskie i białoruskie na rządy - stwierdził Tusk. Wczoraj szef rządu dodał, że komisja nie będzie sejmowa i zacznie działać w zaciszu gabinetów. Raport ma powstać do początku lipca. Przeciwna powołaniu takiego gremium jest Trzecia Droga. 


Sondaż: Większość nie zgadza się z premierem Tuskiem

Badanie IBRiS z kolei pokazuje, jak dzieli respondentów wystąpienie Tuska. Jego opinię podziela 29,8 proc. ankietowanych, czyli z grubsza elektorat KO. Aż 60 proc. się z nim nie zgadza, a 9,8 proc. pytanych nie ma zdania.

Opinię Donalda Tuska podziela 78 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, natomiast 18 proc. wyborców tej partii nie podziela sugestii premiera. 58 proc. elektoratu Lewicy ocenia PiS jako ugrupowanie działające na rzecz Rosji, a 29 proc. ma odmienne zdanie.

Wśród wyborców Trzeciej Drogi z premierem zgadza się 13 proc., zaś aż 71 proc. nie. Tezę premiera zdecydowanie odrzucają wyborcy Konfederacji (86 proc.) oraz PiS – 99 proc. Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 1-11 maja 2024 r. metodą CATI na 1071-osobowej grupie respondentów. 

Fot. Donald Tusk/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka