Poseł KO Roman Giertych, były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz i mec. Jacek Dubois podczas posiedzenia zespołu ds. rozliczeń PiS w Sejmie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Poseł KO Roman Giertych, były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz i mec. Jacek Dubois podczas posiedzenia zespołu ds. rozliczeń PiS w Sejmie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Afera w Funduszu Sprawiedliwości. Ujawniono kolejne "taśmy prawdy"

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 182
Portal tvp.info dotarł do kolejnych nagrań z Fundusz Sprawiedliwości. Zarejestrowały one rozmowę byłego dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego, wiceszefa resortu. Dyskusja dotyczy nieprawidłowości przy dofinansowaniu dla fundacji Profeto ks. Michała O.

Spowiedź byłego pracownika departamentu Funduszu Sprawiedliwości 

W środę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwiości Tomasz Mraz mówił, że większość konkursów w ramach tego Funduszu była prowadzona "w nierzetelny sposób", a głównym decydentem w tej sprawie był ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego, poprzez nieprawidłowości wiele fundacji i osób pokrzywdzonych przestępstwami - czyli tych, które wedle założeń miały być wspierane z funduszu - nie otrzymało potrzebnego wsparcia.

Portal Onet napisał w czwartek, że "Mraz przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry". Ujawnił też stenogram jednego nagrania - rozmowy ówczesnego wiceszefa MS Marcina Romanowskiego z ówczesnym warszawskim prokuratorem regionalnym Jakubem Romelczykiem. "Romanowski i Romelczyk ustalają taktykę dotyczącą zawiadomienia, jakie na Zbigniewa Ziobrę 2022 r. złożył w prokuraturze poseł KO Witold Zembaczyński" - pisał Onet.


Kolejne "taśmy prawdy" 

Na światło dzienne wychodzą kolejne nagrania. Tym razem portal tvp.info opublikował nagrania z rozmowy Mraza i Marcina Romanowskiego, wiceszefa resortu sprawiedliwości. Dyskusja dotyczy nieprawidłowości przy dofinansowaniu dla fundacji Profeto ks. Michała O. "Wynika z niej, że urzędnicy ministra Ziobry mieli wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości" – pisze portal. 

– Ja nie wiem, ile powiedział ci ksiądz Profeto, ale oni w grudniu zafakturowali wykonanie robót – mówi na nagraniu Mraz. – I on mi mówi, że jak coś będzie nie tak, to szef zapewni osłonę... Nie wiem, tutaj jest oszustwo i jest poświadczenie nieprawdy, a KAS zrobił zdjęcia – dodaje.

– Słuchaj, to nie jest na szczęście na razie nasz problem – odpowiada Romanowski dodając, że podobno "do końca kwietnia wszystko będzie zrobione". – Nawet jeżeli trafi to do nas w przyszłym tygodniu, za dwa tygodnie, zanim podejmiemy jakieś realne działania, no to i tak przyjdziemy, to wszystko będzie zrobione – mówi.

Zapis całej rozmowy można znaleźć tutaj: 

Afera w Funduszu Sprawiedliwości 

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, podała pod koniec marca, że postawiła w tej sprawie zarzuty siedmiu osobom. "Dwóm osobom postawiliśmy zarzut wcześniej, o czym nie informowaliśmy i ja w tym zakresie nic nie powiem. Jest to rzeczywiście ważne dla interesu tego śledztwa" - mówił rzecznik PK prok. Przemysław Nowak w końcu marca.

Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy MS, zajmujący się Funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. Wobec trojga osób jest stosowany areszt, w środę informowano zaś, że Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia I instancji o stosowaniu aresztu wobec tych osób.

Mraz, dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w latach 2020-2022, jest jednym z podejrzanych w tym śledztwie. "Złożył bardzo obszerne wyjaśnienia, które poddano analizie i weryfikacji" - przekazywał prok. Nowak.

W końcu marca br. w kilkudziesięciu miejscach w kraju, na polecenie prokuratorów prowadzących śledztwo ws. wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania. Przeszukano m.in. domy b. ministra sprawiedliwości, posła klubu PiS i polityka Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry oraz dom i pokój w hotelu sejmowym b. wiceministra sprawiedliwości, posła klubu PiS Michała Wosia.

MP

Poseł KO Roman Giertych, były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz i mec. Jacek Dubois podczas posiedzenia zespołu ds. rozliczeń PiS w Sejmie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj182 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo