trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu. Fot. ABW/Canva
trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu. Fot. ABW/Canva

Działali na rzecz obcego wywiadu. ABW pokrzyżowała zbrodnicze plany trzech mężczyzn

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Trzy osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego usłyszały zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu. Zostały aresztowane na trzy miesiące - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Mieli podejmować działania dywersyjne i sabotażowe.

Prokuratura: trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu

Na polecenie prokuratora dolnośląskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Przekazała, że prokurator przedstawił trzem zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej oraz branie udziału w działalności wywiadu rosyjskiego i podejmowanie w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowych działań dywersyjnych i sabotażowych na terenie Polski.


Akcja ABW. Trzech mężczyzn trafiło do aresztu

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec trzech podejrzanych” - poinformowała PK. 

Mężczyznom grozi nawet dożywocie.


Mężczyźni dokonywali podpaleń w całej Polsce 

„27 maja br., na terenie Warszawy, Pruszkowa oraz woj. pomorskiego, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech mężczyzn – obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi – podejrzewanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju” - poinformowała z kolei w komunikacie ABW.

Dodano, że są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, której zadaniem było dokonywanie sabotażu, w szczególności podpaleń, na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. 

W styczniu br. ABW zatrzymała obywatela Ukrainy, który czynił przygotowania do podpaleń obiektów na terenie Wrocławia. W toku przeprowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono m.in. przedmioty mogące służyć do realizacji kolejnych tego typu działań sabotażowych” - przekazała ABW.

KW

Źródło zdjęcia: Trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu. Fot. ABW/Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo