Gorąca końcówka kampanii przedwyborczej do Parlamentu Europejskiej. Fot. Facebook/PiS
Gorąca końcówka kampanii przedwyborczej do Parlamentu Europejskiej. Fot. Facebook/PiS

„Był plus jest minus”. PiS opublikował raport podsumowujący pół roku rządu Tuska

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Prawo i Sprawiedliwość przygotowało raport, podsumowujący pierwsze półrocze rządu Donalda Tuska. Za dokumentem stoi Zespół Pracy dla Polski, powołany przez PiS dla monitorowania sytuacji w kraju pod rządami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Raport obejmuje kluczowe obszary działalności państwa, takie jak polityka społeczna, zdrowotna, edukacyjna oraz bezpieczeństwo. Zawiera informacje na temat realizacji inwestycji o znaczeniu gospodarczym, militarnym i energetycznym, a także omawia obecną pozycję międzynarodową Polski oraz stan gospodarki.

Pół roku rządów Tuska 

Raport Zespołu Pracy dla Polski, stworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość i firmowanego przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, został opublikowany 4 czerwca.

„Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki: Polska w czasach PiSu to była Polska na PLUS. Tymczasem Polska rządzona przez obecną koalicję to jest Polska MINUS. Aby to uzmysłowić Polakom przygotowaliśmy cały raport z półrocza rządów Donalda Tuska i jego ekipy. Polska ambitna musi oprzeć swoje działania o szybkie podejmowanie decyzji” - czytamy w zajawce raportu na X.– Zostawiliśmy państwo bardziej sprawiedliwe i bardziej równomiernie rozwinięte. Zrealizowaliśmy, rozpoczęliśmy lub przygotowaliśmy inwestycje, które pozwolą Polsce nie tyle na przyspieszenie, co skok rozwojowy. Żaden polski rząd od obalenia komunizmu nie miał na starcie lepszej sytuacji niż obecny – przekonuje Mateusz Morawiecki. – Niestety pierwsze pół roku obecnego rządu pokazało, że moje polityczne obawy i nadzieje z tym związane były płonne. Materializują się za to obawy, które wyrażaliśmy w czasie ostatniej kampanii parlamentarnej, o braku programu dla Polski oraz podporządkowaniu interesów Polski interesom europejskich koalicjantów dzisiejszego obozu władzy - dodaje były premier.


"Był Plus Jest Minus"

Raport przedstawia ocenę pierwszych sześciu miesięcy rządów obecnej koalicji rządzącej, analizując ich wpływ na sytuację kraju i obywateli. Obejmuje kluczowe obszary działalności państwa, takie jak polityka społeczna, zdrowotna, edukacyjna oraz bezpieczeństwo. Zawiera informacje na temat realizacji inwestycji o znaczeniu gospodarczym, militarnym i energetycznym, a także omawia obecną pozycję międzynarodową Polski oraz stan gospodarki. 

Twórcy dokumentu informują: „raport ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami polityki obecnego rządu dla jakości życia polskich rodzin i przyszłych pokoleń”.


Zastopowanie inwestycji

Pierwsza część raportu („Minus 1”) poświęcona jest rezygnacji, opóźnianiu i likwidacji ważnych inwestycji. Autorzy wskazują na zatrzymanie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i opóźnienie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Przyglądają się sytuacji portu w Świnoujściu i żegludze na Odrze. W przypadku inwestycji kolejowych i drogowych wskazują na zaniechania w procesie inwestycyjnym. Ostatni wątek w pierwszej części to powszechne zwolnienia grupowe i trudna sytuacja wielu firm.


"Skończyły się Tarcze, została drożyzna"

Druga część raportu nosi tytuł: „Skończyły się Tarcze, została drożyzna. Brak reakcji na potrzeby społeczne”. Omówiono w nim są: likwidacja Tarczy Energetycznej, likwidacja 0 proc. VAT na żywność, brak wsparcia dla rodzin z kredytem mieszkaniowym. Brak polityki mieszkaniowej. Autorzy wskazują, że 14. emerytura obniżona została o blisko 900 złotych. I wskazują, że debata o tabletce „dzień po” zastąpiła dyskusję o naprawie służby zdrowia. W tej części raportu omówiony został również bałagan z podstawami programowymi w szkołach i błędne decyzje o pracach domowych. 

Kolejne punkty to: „koniec laptopów dla uczniów”, „odsunięcie Krajowej Sieci Onkologii o rok”, „ośmieszająca tarcza dla przedsiębiorców, którzy stracili swoje biznesy w pożarze hali na Marywilskiej”.


"Zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski"

Część trzecia (Minus 3) nosi tytuł: „Interesy naszego kraju ustępują miejsca interesom politycznym władzy. Zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski”.

Zespół PiS podsumowujący pół roku pracy rządu Donalda Tuska mówi o rezygnacji z samodzielności, braku asertywności i odwagi artykułowania polskich interesów, abdykacji Polski z Europy Środkowej, zgodzie na Pakt Migracyjny, audytach i przeglądach zamiast zakupach i szkoleniach w armii, zagrożeniu dla Polski wynikającym z dyrektywy budynkowej i ETS2.

"Portfele Polaków. Gospodarka" 

Minus 4 to finanse publiczne: „Portfele Polaków. Gospodarka”. W tej części raportu mowa o niezrealizowanych obietnicach podatkowych rządu Donalda Tuska, finansach publicznych i zagrożeniu procedurą nadmiernego deficytu ze strony UE, słabych wynikach spółek skarbu państwa zarządzanych przez nominatów nowego rządu oraz „kolesiach” w spółkach skarbu państwa i podwyżki dla zarządów.


Sytuacja polskiej wsi i psucie państwa

Część piąta poświęcona jest brakowi wsparcia dla samorządów i polskiej wsi. Autorzy raportu analizują skutki braku tarczy dla rolnictwa zmagającego się z kryzysami i Zielonym Ładem. Mowa także o odcięciu inwestycji od Polski lokalnej.

Część szósta raportu PiS poświęconego rządom koalicji 15 października skupia się na „psuciu instytucji państwa, odejściu od praworządności, ideologicznej walce z przeciwnikami”. Mowa także o kwestionowaniu legalnie działających instytucji, siłowym przejęciu instytucji i przerywaniu kadencji organów, walce z wolnością religijną.

W ostatniej części raportu jego autorzy przyglądają się obietnicom przedwyborczym partii tworzących dziś rządzącą koalicję. Najwięcej miejsca poświęcają 100 konkretom Donalda Tuska, ale pod lupę zostały wzięte również postulaty i obietnice Trzeciej Drogi (PSL-Polska 2050) i Nowej Lewicy.

KW

Źródło zdjęcia: Gorąca końcówka kampanii przedwyborczej do Parlamentu Europejskiej. Fot. Facebook/PiS

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj105 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka