Straż Graniczna. Fot. PAP/dam Warżawa
Straż Graniczna. Fot. PAP/dam Warżawa

Fatalne informacje o stanie rannego żołnierza z granicy. Ruch prezydenta

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
Żołnierz zraniony przy białoruskiej granicy nożem jest w stanie śmierci klinicznej – informuje RMF FM. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podał, że wojskowy został przewieziony ze szpitala w Hajnówce do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda ma dość ostatnich wydarzeń przy polskiej granicy z Białorusią. Zdecydował o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Żołnierz zraniony przy białoruskiej granicy nożem jest w stanie śmierci klinicznej

Radio RMF FM podało, że żołnierz zraniony przy białoruskiej granicy nożem jest w stanie śmierci klinicznej.


Z nieoficjalnych informacji rozgłośni radiowej wynika, że lekarze wraz z bliskimi mają teraz podejmować decyzje, czy, a jeśli tak, w jaki sposób kontynuować procedury podtrzymywania życia poszkodowanego żołnierza. To uświadamia, jak ciężki jest jego stan.

Na czwartkowym briefingu w MON o sytuacji polskiego żołnierza mówił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Okazuje się, że jego zastępca, Paweł Zalewski, jest obecnie na urlopie.

Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Andrzej Duda ma dość sytuacji.

„Wobec tego, co dzieje się w ostatnim czasie i w ostatnich miesiącach na polskiej granicy, zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - prawdopodobnie na poniedziałek na godz. 16.00” - poinformował polski przywódca. W czwartek opinię publiczną do białości rozpaliły informacje o zatrzymaniu polskich żołnierzy, którzy przy granicy z Białorusią oddali strzały ostrzegawcze w stronę nielegalnych imigrantów.

Na briefingu prasowym Andrzej Duda był pytany o sprawę zatrzymania przez Żandarmerię Wojskową trzech żołnierzy.

Prezydent ocenił, że sprawa tego zatrzymania jest bulwersująca i musi być wyjaśniona; podkreślił, że nie rozumie, czemu rząd informuje o sprawie dopiero teraz.

Zaznaczył, że niepokojąca jest nie tylko ta sytuacja, ale też ataki na polskich żołnierzy, które w ostatnim czasie miały miejsce, "kiedy żołnierze zostali poranieni, a (...) jeden z żołnierzy znajduje się w tej chwili bardzo dramatycznego zagrożenia dla życia i zdrowia".

– Wobec tego, co dzieje się w związku z tym w ostatnim czasie i w ostatnich miesiącach, zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Nie chcę robić tego teraz, w okresie kampanii, bo jest mnóstwo emocji i sytuacja jest rzeczywiście bardzo gorąca, ale w poniedziałek będziemy już po wyborach i chciałbym, żeby po południu zwołano najprawdopodobniej na godzinę 16.00, odbyła się RBN – przekazał prezydent Andrzej Duda.

Polski żołnierz ciężko ranny przy granicy z Białorusią

Przypomnijmy, że polski żołnierz na odcinku granicy polsko-białoruskiej w okolicach Dubicz Cerkiewnych został pchnięty nożem przez cudzoziemca.

– Te ostatnie informacje - dzisiaj z rana jeszcze nie miałem, ale te ostatnie, które miałem - wskazują na stan bardzo ciężki, cały czas – powiedział wicepremier.

Do ataku na żołnierza doszło wczesnym rankiem 28 maja na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie). Żołnierz został raniony nożem przez jednego z migrantów, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Stało się to w momencie, gdy - używając tarczy ochronnej - próbował zablokować wyłom w stalowej zaporze na granicy, który wykonali nielegalni migranci.


Wojsko apeluje o udział w akcjach oddawania krwi

Wojsko w związku z tym zdarzeniem apeluje o udział w akcjach oddawania krwi. Mjr Kościńska tłumaczyła, że celem zbiórek organizowanych przez żołnierzy jest uzupełnienie zapasów, a w akcję krwiodawstwa może się włączyć każdy.

Po ranieniu nożem żołnierza przez migranta, premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma dotyczyć tej kwestii. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale - w związku z prowadzeniem konsultacji m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty.


KW

Źródło zdjęcia: Straż Graniczna. Fot. PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo