USA wstrzymają wszystkie zawarte zamówienia na Patrioty i przekierują je do Kijowa. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy
USA wstrzymają wszystkie zawarte zamówienia na Patrioty i przekierują je do Kijowa. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraina zyska kosztem Polski. Ważna decyzja USA

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby potwierdził, że USA wstrzymają wszystkie zawarte zamówienia na Patrioty i przekierują je do Kijowa. Wszystko do momentu, aż potrzeby obronne Ukrainy zostaną w pełni zaspokojone. Okazuje się również, że Rumunia zdecydowała, iż przekaże Ukraińcom system Patriot.

Rumunia przekaże Ukrainie swój system Patriot

Rumunia przekaże Ukrainie system rakietowy Patriot w związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w tym kraju – poinformowała w czwartek Naczelna Rada Obrony Narodowej (CSAT) Rumunii.

– W związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie w wyniku ciągłych i zmasowanych ataków Rosji na ludność cywilną, (...) członkowie Rady postanowili przekazać Ukrainie system Patriot – powiadomiła CSAT w oświadczeniu.

Rada zaznaczyła, że dostarczenie tego uzbrojenia Kijowowi jest uwarunkowane negocjacjami Bukaresztu z USA w celu „uzyskania podobnego lub równoważnego systemu, który zaspokoiłby potrzebę zapewnienia (Rumunii) ochrony przestrzeni powietrznej”.

Na tym jednak nie koniec dobrych wieści dla Ukrainy.

Warto pamiętać, że wzmocnienie obronności tego państwa w znacznej mierze odsuwa zagrożenie rosyjskiej agresji wobec innych państw, w tym Polski.„Repriorytyzacja” w USA. Patrioty tylko dla Ukrainy

Setki pocisków do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, które miały trafić do innych krajów, trafią do Ukrainy - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zastrzegł, że opóźnienia w dostawach nie będą dotyczyć Tajwanu i Izraela, ale mogą objąć państwa wschodniej flanki NATO.

Kirby potwierdził podczas briefingu online informacje „Financial Timesa”, że dostawy rakiet dla Ukrainy zostaną objęte priorytetem, przez co część innych państw będzie musiała dłużej poczekać na realizacje swoich zamówień. „Repriorytyzacja” ma trwać do końca przyszłego roku fiskalnego w USA, tj. przez najbliższe 16 miesięcy.

Przedstawiciel Białego Domu odmówił wymienienia krajów dotkniętych zmianami, ale zaznaczył, że nie wpłyną one na Tajwan i Izrael. Dopytywany, czy na swoje rakiety dłużej poczekać będą musiały państwa wschodniej flanki NATO, takie jak Polska, Kirby powiedział tylko, że „pozwoli poszczególnym krajom mówić za siebie”. Dodał jednak, że państwa te przyjęły decyzję USA ze zrozumieniem, a wiele z nich „w pełni ją poparło”.


Obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem dla Ukrainy

– Podejmujemy wszelkie starania, by zminimalizować jakikolwiek negatywny wpływ dla dotkniętych krajów. I jeśli którykolwiek z naszych partnerów byłby w sytuacji podobnej do Ukrainy, również sięgnęlibyśmy po nadzwyczajne środki, by wesprzeć ich obronność – tłumaczył Kirby, dodając że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem dla Ukrainy ze względu na nasilenie ostrzału rakietowego ze strony Rosji.

Urzędnik nie wykluczył jednocześnie, że podobna „repriorytyzacja” może dotknąć także samych systemów Patriot wraz z wyrzutniami, radarami i systemami kierowania ogniem. Kirby dodał, że równolegle USA stale prowadzą rozmowy na temat przekazania baterii Patriot Ukrainie przez inne kraje. W czwartek dostarczenie swojego systemu ogłosiła Rumunia.

Polskę także dotkną skutki  „repriorytyzacji”

Wśród państw, które złożyły zamówienia na pociski do Patriotów jest Polska, która zamówiła również pociski AIM-120 AMRAAM, stosowane zarówno jako rakiety powietrze-powietrze wystrzeliwane z myśliwców, jak i amunicja do naziemnego systemu NASAMS.


Kirby skomentował też niedawną wizytę Władimira Putina w Korei Północnej i zawarte przez niego porozumienie dotyczące bezpieczeństwa. Jak ocenił, choć zacieśniające się relacje obu państw są niepokojące i powinny martwić całą społeczność międzynarodową, to samo porozumienie nie jest żadnym zaskoczeniem i świadczy o desperacji Rosji, która musi zwracać się do reżimu w Pjongjangu o rakiety.

– Oni nie mają zbyt wielu przyjaciół na świecie i próbują pociągać za sznurki tych przyjaciół, których mają – skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

KW

Źródło zdjęcia: USA wstrzymają wszystkie zawarte zamówienia na Patrioty i przekierują je do Kijowa. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka