Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Tusk by wygrał te wybory? Polacy są za, a nawet przeciw

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 131
Czy premier Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich? "Rzeczpospolita" donosi, że szef rządu miałby małe szanse na zwycięstwo. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety wynika, że Polacy sceptycznie podchodzą do kandydatury lidera KO.

Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich?

Publicyści cytowani w mediach wskazują, że wśród faworytów na kandydatów z największych partii znajdują się m.in. Rafał Trzaskowski (KO), Mateusz Morawiecki (PiS) czy Beata Szydło (PiS).

Najwięcej emocji budzi jednak sam premier Donald Tusk, który publicznie kilkukrotnie deklarował brak ambicji prezydenckich. Zapewnienia premiera nie przekonują ekspertów. Uważają oni, że szef rządu może pokusić się o udział w wyścigu prezydenckim i byłoby to zakończenie jego politycznej kariery.


Polacy sceptycznie o szansach Tuska na prezydenturę

Pracownia SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków o szanse premiera Donalda Tuska w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku. Okazuje się, że nasi rodacy nie podchodzą przychylnie do tej kandydatury. Największa grupa pytanych wskazała, że szef rządu miałby niewielkie szanse na zwycięstwo.

Gazeta zadała ankietowanym pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Donald Tusk miałby szansę wygrać wybory prezydenckie?". 38 proc. badanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było aż 46,1 proc. respondentów, a 15,9 proc. nie miało zdania.

Wybory prezydenckie w 2025 roku

Dokładny termin wyborów prezydenckich w 2025 r. poznamy najwcześniej za kilka miesięcy. Przepisy nakazują jednak, by odbyły się nie wcześniej niż 100 dni przed wygaśnięciem kadencji urzędującego prezydenta, ale nie później niż na to 75 dni przed tą datą. Ostateczny termin elekcji wyznaczy marszałek Sejmu.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 roku. Przypomnijmy, że polityk nie może ubiegać się o kolejną reelekcję. Zjednoczona Prawica nie wyłoniła jeszcze swojego kandydata na urząd głowy państwa. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma to zrobić na jesieni bieżącego roku.

MB

Fot. Premier Donald Tusk. Źródło: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj131 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka