Tadeusz Woźniak nie żyje. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Tadeusz Woźniak nie żyje. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Nie żyje Tadeusz Woźniak. Przyszedł po niego zegarmistrz światła purpurowy

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Nie żyje kompozytor i pieśniarz Tadeusz Woźniak. O śmierci muzyka, współautora piosenki „Zegarmistrz światła”, poinformowano na stronie Biblioteki Narodowej. Artysta miał 77 lat.

Nie żyje Tadeusz Woźniak

Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Artysta zadebiutował w 1966 roku  jako Daniel Dan w zespole bigbitowym Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki.  Miał w artystycznym CV występy z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem. Śpiewał z grupą Czterech, z nimi nagrał pierwsze utwory dla Programu III Polskiego Radia.

W 1967 zadebiutował jako kompozytor. Pisał muzykę do wierszy najlepszych polskich poetów - Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od 1967 występował solo, śpiewał ballady własnej kompozycji i akompaniował sobie na gitarze.

Jako wykonawca największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70.

Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak-Woźniak, Krzysztof Majchrzak i zespół Alibabki.„Zegarmistrz światła” - kultowy przebój Tadeusza Woźniaka

W 1972 roku za wykonanie utworu „Zegarmistrz światła” otrzymał nagrodę główną na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wylansował także piosenki: „Smak i zapach pomarańczy” czy „To będzie syn”. 

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Tadeusz Woźniak przekazał swoje archiwum do zbiorów Biblioteki Narodowej. Rękopis jego najbardziej znanego utworu „Zegarmistrz światła” prezentowany jest na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej obok dzieł Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Tadeusz Woźniak, "Zegarmistrz światła purpurowy". Źródło: YT/Tadeusz Woźniak (ciąg dalszy tekstu pod materiałem wideo)


Kim był Tadeusz Woźniak

Od 1976 r. do 1979 r. był kierownikiem muzycznym w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a od 1988 r. do 1993 r. - w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Tworzył także muzykę do spektakli Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Szczególne uznanie zapewniła mu muzyka do "Wesela" wg Wyspiańskiego w reż. Romana Kordzińskiego oraz do "Mistrza i Małgorzaty wg Bułhakowa w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego. Popularność przyniosła mu także muzyka do "Lata Muminków" wg Jansson w reż. Marczewskiego.

Woźniak komponował muzykę do filmów "Marcel wyrusza w świat" Krzysztofa Rynkiewicza, "Filemon i przyjaciele" Ryszarda Szymczaka i Ireneusza Czesnego, "Apteka Pod Orłem" Krzysztofa Miklaszewskiego, "Kochana córeczko" Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego oraz odnowionej wersji "Pana Tadeusza" Ryszarda Ordyńskiego. Stworzył też muzykę m.in. do seriali "Plebania", "Tylko tato", "8 kontynent" i "Za siedmioma duchami".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1994 r. przyznano mu w Bydgoszczy nagrodę Złotej Maski za osiągnięcia w dziedzinie muzyki teatralnej. W 2004 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP "Piękniejsza Polska". Rok później odznaczono go brązowym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Na swoim koncie miał również Złoty Krzyż Zasługi (2014 r.) oraz nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego "Za wolność w Kulturze" (2020 r.).

W 2017 r. nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka "Zegarmistrz Światła. Tadeusz Woźniak w rozmowie z Witoldem Górką", w której kompozytor opowiedział o swoim procesie twórczym.

W maju br. podczas uroczystego otwarcia dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich w Warszawie wybrzmiał utwór "Słowo", który Woźniak skomponował na tę okazję.

KW

Źródło zdjęcia: Tadeusz Woźniak nie żyje. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura