Andrzej Duda z wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Fot. PAP/Paweł Supernak
Andrzej Duda z wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Fot. PAP/Paweł Supernak

Andrzej Duda składa wniosek o przeprowadzenie referendum. PiS ma duże wątpliwości

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 134

Prezydent zdecydował, że złoży wniosek do Senatu o przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada. Kłopot w tym, że PiS nie jest przekonane do daty głosowania. - Termin może uniemożliwić projekt referendum - przyznała Beata Mazurek.

Andrzej Duda: Konstytucja ma już 20 lat

- Nieco ponad rok temu mówiłem, że powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją w Polsce. Polacy są społeczeństwem absolutnie dojrzałym. Wszyscy w Polsce mają swoje zdanie na temat najważniejszych spraw ustrojowych. Dlatego nie można o nich decydować, bez zapytania Polaków o zdanie - wyjaśniał w piątek Andrzej Duda.

- Mamy w tym roku symboliczny moment, stulecie odzyskania niepodległości. Obecna konstytucja obowiązuje już od 20 lat. To najwyższy czas, by dokonać głębszej refleksji. Wypowiedzieć się powinni na ten temat ludzie. Formą takiej wypowiedzi, oprócz wyborów, jest referendum. Stąd nasza inicjatywa, by przeprowadzić referendum o charakterze konsultacyjnym - zapowiedział prezydent.


"Chciałbym, żeby referendum było dwudniowe i odbyło się 10 i 11 listopada". Prezydent składa wniosek do Senatu (TVN24/x-news)

Andrzej Duda chce uzyskać jak najszybszą odpowiedź od Senatu, tak, by PKW przygotowała się odpowiednio do głosowania. Dlatego jeszcze dziś prezydent złoży wniosek. Na liście pytań głowy państwa widnieją zagadnienia, dotyczące uczestnictwa Polski w UE i NATO, wyboru posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych, nowej konstytucji czy świadczenia 500 plus i wieku emerytalnego.

Lista pytań referendalnych Andrzeja Dudy

1. Czy jest Pani/Pan za:

a/uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

b/uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.? o

c/ pozostawieniem Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?

2. Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania?

TAK - NIE

3. Czy jest Pani/Pan za:

a/ systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta?

b/ systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe?

c/ utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

4. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:

a/ w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?

b/ w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)?

c/ przy połączeniu obu tych metod  (system mieszany)?

5. Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego?

TAK - NIE

6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP?

TAK - NIE

7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

TAK - NIE

8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

TAK - NIE

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?

TAK - NIE

10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

TAK - NIE

image
Data referendum zbiega się z obchodami Dnia Niepodległości.

Wątpliwości PiS wokół daty referendum

To ostateczna lista pytań, proponowanych przez prezydenta. Część polityków PiS wskazywało, że jeśli referendum ma mieć jak największą frekwencję, Andrzej Duda powinien zapytać o 5-7 kwestii. Ostatecznie na liście znalazło się 10 pytań.

Jest jednak inny, poważny problem, jaki napotka prezydent. - Mamy obawy i wątpliwości, które podzielamy wraz z PKW. Termin referendum, wskazany przez prezydenta, może utrudnić przeprowadzenie go w sposób czytelny - uważa rzecznik PiS, Beata Mazurek. Podobne wątpliwości ws. daty referendum zgłaszali m.in. Jacek Sasin, Stanisław Karczewski czy Krystyna Pawłowicz.

- Klub PiS od początku miało wątpliwości wokół daty referendum. Idea pytania Polaków o zdanie jest słuszna, ale termin jest tematem, który może uniemożliwić jego skuteczne przeprowadzenie - ostrzega Mazurek.

Zobacz też: Referendum Andrzeja Dudy. Polityk PiS otwarcie nie zgadza się z prezydentem

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka