112 obserwujących
6020 notek
14751k odsłon
2897 odsłon

Włochy nie chcą statku z migrantami. „Własność niemiecka, wynajęta przez francuską NGO”

We Włoszech rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd wprowadził nową politykę migracyjną.
We Włoszech rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd wprowadził nową politykę migracyjną.
Wykop Skomentuj65

Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów. 

Od kilku dni statek z migrantami uratowanymi koło brzegów Libii stoi na morzu w oczekiwaniu na dyspozycje, do którego portu ma się kierować. Szef MSW w Rzymie Matteo Salvini oświadczył, że jednostka „nie zobaczy żadnego włoskiego portu”.

image
W środku: premier Włoch Giuseppe Conte. Fot. Dipartimento Protezione Civile/CC BY 2.0

Deklaracja ta jest konsekwencją nowej polityki migracyjnej rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który zaprzestał przyjmowania we włoskich portach statków zagranicznych organizacji pozarządowych z migrantami. Strona włoska argumentuje, że nie będzie dłużej brać na siebie całego ciężaru fali migracyjnej i apeluje do krajów europejskich o udzielanie gościny rozbitkom i otwarcie portów.

Polecamy: Merkel za „sprawiedliwym rozmieszczaniem” migrantów. Maroko otrzyma większe wsparcie?

Kilka krajów Unii Europejskiej – wśród nich Francja, Niemcy, Hiszpania i Portugalia – odpowiedziały na ten apel i zgodziły się przyjąć grupy migrantów z jednego ze statków. 

Odpowiedzialny za włoskie porty minister transportu i infrastruktury Danilo Toninelli napisał na Twitterze: statek Aquarius „jest obecnie na wodach Malty, a pływa pod banderą Gibraltaru. W tej sytuacji to niech Wielka Brytania weźmie na siebie odpowiedzialność za rozbitków”. 

Z kolei szef MSW, wicepremier Salvini oświadczył: „Statek organizacji pozarządowych Aquarius z następnymi 141 migrantami na pokładzie: własność niemiecka, wynajęta przez francuską NGO, zagraniczna załoga, na wodach maltańskich, pod banderą Gibraltaru. Może płynąć, dokąd chce, nie do Włoch”. 

„Stop przemytnikom istot ludzkich i wspólnikom” – dodał na Twitterze szef MSW, przypominając następnie hasło „zamknięte porty”. 

W niedzielę organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediterranee, których przedstawiciele są na pokładzie Aquariusa, zwróciły się do krajów UE o znalezienie „możliwie jak najbliżej” miejsca, gdzie mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów.

Czytaj także:

Matteo Salvini, nowy szef włoskiego MSW: Nielegalni imigranci muszą pakować walizki

Włochy stanowcze w sprawie uchodźców. „To kwestia wiarygodności całego projektu unijnego”


źródło: PAP  

ja  

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.    


Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka