116 obserwujących
6162 notki
15330k odsłon
2552 odsłony

Deutsche Welle: USA po cichu obniżyły rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa UE

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS
Wykop Skomentuj104

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa obniżyła rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Waszyngtonie i wbrew przyjętemu zwyczajowi nie poinformowały o tym strony unijnej - podaje Deutsche Welle, powołując się na źródła w UE. 

Zgodnie z decyzją Departamentu Stanu rangę dyplomatyczną unijnego przedstawicielstwa obniżono z państwa członkowskiego do organizacji międzynarodowej. 

– Nie wiemy dokładnie, kiedy nastąpiła ta zmiana, bo tak się złożyło, że (Amerykanie) zapomnieli nas o niej poinformować – potwierdził w rozmowie z DW unijny urzędnik. Jak dodał, „nie zostało to dobrze przyjęte w Brukseli”, a cała sprawa i reakcja UE są jeszcze omawiane. 

Polecamy: Ambasador USA w Tallinie podał się do dymisji po słowach Trumpa o UE

Unijni dyplomaci domyślają się, że zmiana mogła nastąpić pod koniec października lub na początku grudnia. Najpierw zauważono, że pod koniec roku unijny ambasador David O'Sullivan na niektóre oficjalne wydarzenia zapraszany był nietypowo późno; ostateczne potwierdzenie nadeszło od amerykańskich urzędników odpowiedzialnych za organizację państwowego pogrzebu byłego prezydenta USA George'a H.W. Busha. Pogrzeb odbył się 5 grudnia. 

Dyplomatyczny zwyczaj przewiduje, że ambasadorowie zapraszani są w kolejności od najdłużej do najkrócej pełniących swój urząd. Według tej zasady O'Sullivan powinien był znaleźć się w grupie pierwszych 20 lub 30 dyplomatów zaproszonych na pogrzeb, tymczasem „został zaproszony jako ostatni” z ponad 150 szefów zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych w Waszyngtonie - podkreśla źródło DW. 

image
Pod koniec roku 2018 unijny ambasador w USA David O'Sullivan na niektóre oficjalne wydarzenia zapraszany był "nietypowo późno". Fot. Saeima/CC BY-SA 2.0

Po odkryciu zmiany unijni dyplomaci poprosili Departament Stanu o wyjaśnienie. – Usłyszeliśmy, że zapomnieli nas poinformować, a taką decyzję podjęto, bo najwyraźniej ich szef protokołu uważa, że jest słuszna – powiedział cytowany przez DW dyplomata jednego z krajów UE. Pod koniec grudnia Departament Stanu potwierdził swoją decyzję. 

Czytaj: Trump niezadowolony ze szczytu G7. Światowi przywódcy rozczarowani jego reakcją

– To wyraźnie nie jest kwestia protokolarna, ale coś z oczywistym motywem politycznym – ocenił dyplomata. 

Jak podkreślił, weryfikowanie rang protokolarnych przez nową administrację nie jest niczym niezwykłym, zaskoczenie budzi jednak fakt, że rangę przedstawicielstwa UE obniżono aż dwa lata po objęciu władzy przez obecną administrację, a także że strona unijna nie została o niej uprzedzona, i to na piśmie. 

Deutsche Welle zauważa, że decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej przedstawicielstwa UE wpisuje się w uważaną za antyunijną postawę administracji Trumpa. Jako kandydat na prezydenta USA dał się on poznać jako gorący zwolennik Brexitu, a już po objęciu urzędu wielokrotnie atakował UE w sprawach takich jak handel czy obronność - przypomina portal. 

Wskazuje też, że w wygłoszonym na początku grudnia w Brukseli ważnym przemówieniu o polityce zagranicznej szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo apelował do państw unijnych, by wzmocniły swoją narodową suwerenność wobec UE. 


Źródło: PAP 

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka