112 obserwujących
6022 notki
14764k odsłony
3032 odsłony

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS przedstawił "jedynki". Same "mocne" nazwiska

Joachim Brudziński, Joanna Kopcińska, Beata Szydło na listach PiS do Parlamentu Europejskiego.
Joachim Brudziński, Joanna Kopcińska, Beata Szydło na listach PiS do Parlamentu Europejskiego.
Wykop Skomentuj189

Komitet Polityczny PiS podjął decyzję dotyczącą "jedynek" i "dwójek" na listach do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Szefem sztabu partii w kampanii do PE został Tomasz Poręba.

Wśród "jedynek" PiS w wyborach do PE będą m.in. Joachim Brudziński, Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska i Anna Fotyga.


Komitet Polityczny PiS debatował ponad dwie godziny; w spotkaniu wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Na Nowogrodzką przybyli też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister obrony Mariusz Błaszczak, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, wiceprezes partii, b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Decyzję Komitetu Politycznego dot. "jedynek i dwójek" przedstawiła dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować. Jak tylko one będą zaakceptowane w całości, bo są okręgi takie, które już w zasadzie zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe -  powiedziała rzeczniczka PiS.

Jak dodała, eurodeputowany Tomasz Poręba, decyzją Komitetu Politycznego PiS został jednogłośnie wybrany szefem sztabu w kampanii do PE.

- Wystawiliśmy bardzo mocne listy do Parlamentu Europejskiego. (...) Jestem pewien, że to są naprawdę dobrze zbudowane listy, które pozwolą nam wygrać te wybory po to, aby kontynuować tę dobrą zmianę już nie tylko w Polsce, ale również tam, w Unii Europejskiej - powiedział w TVP Info Tomasz Poręba.Zgodnie z decyzją Komitetu szef MSWiA Joachim Brudziński będzie "jedynką" w wyborach do PE w okręgu zachodniopomorskim, wicepremier Beata Szydło - w małopolsko-świętokrzyskim, europoseł Jacek Saryusz-Wolski - w Warszawie, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan na Mazowszu.

B. szef MSZ Witold Waszczykowski jest jedynką PiS w Łodzi, posłanka PiS Elżbieta Kruk w woj. lubelskim, europoseł Karol Karski w okręgu obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, europoseł Tomasz Poręba na Podkarpaciu, wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski w Wielkopolsce, minister edukacji Anna Zalewska w okręgu Dolny Śląsk -Opolskie, europosłanka Anna Fotyga na Pomorzu, europoseł Kosma Złotowski w woj. kujawsko-pomorskim, a europosłanka Jadwiga Wiśniewska na Śląsku.

Beata Mazurek będzie "dwójką" w wyborach do PE z Lubelskiego, wiceminister kultury Jarosław Sellin z Pomorza, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego, a minister Beata Kempa z Dolnośląskiego i Opola.

Poseł Tomasz Latos będzie "dwójką" w Kujawsko-Pomorskiem, europoseł Ryszard Czarnecki z Warszawy, wicemarszałek Senatu Maria Koc z Mazowsza, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska z Łodzi, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska z Wielkopolski, poseł Bogdan Rzońca z woj. podkarpackiego, europoseł Ryszard Legutko z okręgu Małopolska-Świętokrzyskie, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ze Śląska, europoseł Czesław Hoc z okręgu Zachodniopomorskie-Lubuskie.

Beata Szydło po posiedzeniu Komitetu Politycznego powiedziała, że kandydaci PiS walczą o jak najlepszy wynik dla partii, by zwyciężyć. - I wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w Europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski, i dlatego jak państwo widzicie, to są naprawdę mocne kandydatury. Pozostałe, które niebawem będą państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami i naszym celem jest zwycięstwo - i w tych wyborach i tych jesiennych - mówiła Szydło dziennikarzom.

Ryszard Czarnecki powiedział dziennikarzom, że PiS będzie miało "bardzo mocną drużynę ze świetnymi liderami list we wszystkich okręgach". Pytany o dużą liczbę obecnych ministrów na liście powiedział, że "osoby te są znane a jednocześnie pokazały swoją skuteczność". - Myślę że na pewno są to Natural liderzy list i na pewno sporo głosów padnie na nich. Wydaje mi się, że jest to drużyna silniejsza od tej którą była 5 lat temu w wyborach europejskich" - dodał Czarnecki.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin ocenił, że są to "bardzo mocne nazwiska".  - To są popularni politycy i my rzeczywiście poważnie te wybory traktujemy - oświadczył. -Chcemy zawalczyć o jak najlepszy wynik, nawet nie dla Prawa i Sprawiedliwości, dla Polski, bo to jest ważne, kto będzie nas reprezentował w tym przyszłym Parlamencie Europejskim, który - jak wszystko wskazuje - będzie innym Parlamentem, niż ten dotychczasowy - powiedział Sasin.

Wybory do europarlamentu odbędą 26 maja, ich zarządzenie przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 25 lutego. Wtedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

źródło: PAP, film PAP wideo

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj189
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka