120 obserwujących
6264 notki
15686k odsłon
1230 odsłon

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak w Utrechcie. To Turek

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak w Utrechcie. Fot. PAP/EPA/NIELS WENSTEDT
Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak w Utrechcie. Fot. PAP/EPA/NIELS WENSTEDT
Wykop Skomentuj39

Zatrzymano mężczyznę, Gokmena Tanisa, podejrzanego o poniedziałkowy atak w Utrechcie - podał szef tamtejszej policji. To 37-letni Turek. W strzelaninie w tramwaju trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych - poinformował burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen. Według niego "motyw terrorystyczny" był najbardziej prawdopodobnym podłożem ataku. 

Publiczna Telewizja NOS poinformowała, że Tanis mógł zaatakować kobietę należącą do jego rodziny i osoby, które próbowały ją chronić.

Podczas konferencji prasowej prokurator Rutger Jeuken podał, że zatrzymany mężczyzna miał wcześniej zatargi z prawem i był aresztowany, ale nie ujawnił dodatkowych szczegółów. 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że turecki wywiad bada, czy sprawca dopuścił się mordu z pobudek osobistych, czy też atak miał podłoże terrorystyczne.

Zobacz galerię zdjęć:

rzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych wstrzelaninie w tramwaju w Utrechcie. Fot. PAP/KOEN VAN WEEL
rzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych wstrzelaninie w tramwaju w Utrechcie. Fot. PAP/KOEN VAN WEEL rzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych wstrzelaninie w tramwaju w Utrechcie. Fot. PAP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN rzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych wstrzelaninie w tramwaju w Utrechcie. Fot. PAP/RICARDO SMIT rzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych wstrzelaninie w tramwaju w Utrechcie. Fot. PAP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

"Nie możemy wykluczyć, a nawet przyjmujemy, że był motyw terrorystyczny. Prawdopodobnie jest jeden napastnik, ale może być więcej" - powiedział van Zanen. 

Premier Holandii Mark Rutte nie wyklucza, że przedpołudniowy atak mógł mieć podłoże terrorystyczne. Na konferencji prasowej w Hadze oświadczył, że wychodzi z założenia, że był to "zamach". 

Rutte poinformował, że w związku ze strzelaniną w Utrechcie władze podjęły "wszystkie wysiłki", aby schwytać "podejrzanego lub podejrzanych" odpowiedzialnych za atak. 

Szef holenderskiego rządu podkreślił, że jego kraj "nie ugnie się w obliczu nietolerancji".

Akt terroryzmu jest atakiem na naszą cywilizację, na nasze tolerancyjne i otwarte społeczeństwo.

Stwierdził premier Holandii.

"Jest tylko jedna odpowiedź - że nasze rządy prawa i nasza demokracja są silniejsze niż fanatyzm i przemoc - zaznaczył Rutte. - Nie ugniemy się w obliczu nietolerancji, nigdy - dodał. 

KW

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka