135 obserwujących
6656 notek
17096k odsłon
7156 odsłon

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. „Potencjalny związek z renowacją”

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Wykop Skomentuj333

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. 

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości.

Najbliższa godzina będzie decydująca dla możliwości opanowania pożaru - powiedział po 22.00 rzecznik katedry Notre Dame w Paryżu. Wcześniej podano, że nie można użyć do gaszenia budowli wody zrzucanej z samolotu.

Wali się wieża płonącej katedry Notre-Dame. Dramatyczne zdjęcia pożaru w Paryżu. Źródło: x-news


Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować. 

"Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik.

Gisotti dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji"

"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame.

Pierwsza część tweetu Tuska jest po francusku, druga po angielsku: "Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute l’Europe. We are all with Paris today". 


Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. 

Runęła iglica katedry Notre Dame w Paryżu
Runęła iglica katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania. Ogień objął też dach transeptu (nawy poprzecznej).

Na wyspę Ile de la Cite, gdzie trwa pożar słynnej paryskiej katedry Notre Dame, przybył prezydent Francji Emmanuel Macron razem z premierem Edouardem Philippe'em. Prezydent w tweecie napisał, że podziela "emocje całego narodu" i myślami jest katolikami i wszystkimi Francuzami. 

Jak podaje paryska straż pożarna, szybko szerzący się pożar zaczął się od strychu.y - poinformował przedstawiciel Pałacu Elizejskiego. 

Na Twitterze zareagował też Donald Trump, który napisał, że to starszne i zasugerował akcję ratowniczą z powietrza.

Swoje emocje wyraziła też pierwsza dama USA Melania Trump. Napisała na Twitterze: "Z bólem serca łączę się z ludem Paryżem po zobaczeniu zdjęć pożaru katedry Notre Dame. Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich".

 

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.


"Trwa pożar Notre Dame" - podała na Twitterze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Zobacz galerię zdjęć:

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON Katedra Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON Katedra Notre Dame w Paryżu. Fot. EPA/LUCAS DOLEGA Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. PAP/EPA/IAN LANGSDON Runęła iglica katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Płonie katedra Notre Dame w Paryżu

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić "okropny pożar", który wybuchł w katedrze. "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie.

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Wielu internautów jest wstrząśniętych.

KW

Wykop Skomentuj333
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka