159 obserwujących
8559 notek
22540k odsłon
4181 odsłon

Najświeższy sondaż po aferze samolotowej. Polacy nadal ufają PiS?

Partia rządząca nadal cieszy się dużym poparciem. fot. PAP
Partia rządząca nadal cieszy się dużym poparciem. fot. PAP
Wykop Skomentuj222

Afera samolotowa nie wpłynęła na zaufanie Polaków do Prawa i Sprawiedliwości - tak wynika z najnowszego sondażu wykonanego dla "Super Expressu". Pomimo afery z marszałkiem Kuchcińskim w roli głównej , partia rządząca nadal cieszy się ponad 40-procentowym poparciem.

Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu". Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zakończyłby je z wynikiem 43 proc. Koalicja Obywatelska otrzymałaby 28 proc. poparcia, Lewica - 12 proc., a Kukiz '15 i PSL-Koalicja Polska po 5 proc.

Wynik partii Jarosława Kaczyńskiego nieznacznie różni się w tym zestawieniu od wyniku z sondażu sprzed miesiąca. Jest gorszy o dwa punkty procentowe. Można więc wysnuć wniosek, że afera samolotowa Marka Kuchcińskiego nie przyczyniła się do spadku poparcia PiS wśród Polaków.

Sondaż został zrealizowany w dniach 6-7 sierpnia 2019 roku przez Instytut Badań Pollster na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Afera samolotowa

Kilkanaście dni temu media ujawniły, że ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński nadużywał samolotów rządowych i m.in. podróżował nimi z rodziną. Jako pierwsze informacje na ten temat podało Radio ZET 25 lipca. W ciągu następnych dwóch tygodniu zarówno polityk, jak i służby informacyjne Sejmu zostały kilkakrotnie przyłapane na kłamstwie, kiedy próbowano oczyścić wizerunek marszałka. Przez długi czas nie odnosił się on oficjalnie do sprawy, ale w ramach zadośćuczynienia wpłacił 15 tys. złotych na "Caritas" i fundację Ewy Błaszczyk.

W poniedziałek 5 sierpnia Marek Kuchciński przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" doniesieniami o jego lotach, a także ogłosił, że wpłaci dodatkowe 28 tys. złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych za lot, który wykonała małżonka polityka. W środę ostatecznie poinformował, że w czwartek poda się do dymisji, choć - jak zaznaczył - nie złamał prawa.

Na nową marszałek Sejmu wybrano Elżbietę Witek. Obowiązki szefa MSWiA przejął Mariusz Kamiński. 

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że rząd chce, alby projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie był gotowy jak najszybciej. - Jeśli będzie pozytywna odpowiedź ze strony opozycji, to jako rząd będziemy gotowi, by ten projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział.

KJ


Zobacz galerię zdjęć:

Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. fot. PAP
Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. fot. PAP Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. fot. PAP Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. fot. PAP
Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. fot. PAP
Wykop Skomentuj222
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka