148 obserwujących
7764 notki
20448k odsłon
2567 odsłon

PiS ujawnił pełne listy wyborcze do Sejmu i Senatu. Jest kilka zaskoczeń

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara
Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara
Wykop Skomentuj114

Na listach PiS znaleźli się najważniejsi politycy partii, ministrowie i działacze samorządowi.

Premier Mateusz Morawiecki otworzy listę w Katowicach, a prezes Jarosław Kaczyński będzie liderem w Warszawie. Są też zmiany - w Koszalinie "jedynką" został były europoseł partii Czesław Hoc, a na "dwójkę" został przesunięty minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 

Zobacz galerię zdjęć:

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara
Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. fot. PAP/PAP/Marcin Obara

PiS ogłosił pełne listy wyborcze do Sejmu i Senatu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na listach znalazła się większość z obecnych parlamentarzystów partii rządzącej. Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS mówi, że najliczniejszą grupą wśród kandydatów są samorządowcy, którzy stanowią 60 proc. wszystkich nazwisk. Sobolewski poinformował, że oprócz przedstawicieli PiS na listach znaleźli się również członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, byli parlamentarzyści Kukiz'15, Solidarności czy PSL Piast. Wśród kandydatów znaleźli się również przedstawiciele organizacji społecznych czy pozarządowych.

W połowie lipca PiS przedstawiło 41 liderów list do Sejmu. "Jedynką" w Warszawie jest prezes partii Jarosław Kaczyński, a w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Listę w Łodzi otwiera wicepremier Piotr Gliński, a w Rzeszowie szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski. Dziś poznaliśmy kandydatów z niższych miejsc na listach.

W Legnicy na drugim miejscu na liście znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Krakowie "dwójką" jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a "trójką" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W okręgu podwarszawskim "dwójką" jest rzecznik prasowa PiS Anita Czerwińska, a w Radomiu jej zastępca Radosław Fogiel. Kacper Płażyński, kandydat PiS-u w wyborach na prezydenta Gdańska znalazł się na drugim miejscu na liście partii w tym mieście. Z Gdyni będzie kandydował rzecznik rządu Piotr Muller, a z Torunia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Na listach PiS byli posłowie Kukiz'15 i ojcowie premiera i prezydenta

Wśród kandydatów do Senatu jest 54 obecnych senatorów PiS. Są to m.in. marszałek izby Stanisław Karczewski czy senator Jan Maria Jackowski. W najbliższych wyborach kandydatami PiS Senatu będą także m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz ojciec premiera Kornel Morawiecki. Wśród kandydatów jest też Jan Duda - ojciec prezydenta Andrzeja Dudy.

Na listach PiS znalazło się również kilku były posłów Kukiz'15, m.in. Tomasz Rzymkowski, który otrzymał szóste miejsce na liście w Sieradzu, czy posłowie Elżbieta Zielińska i Norbert Kaczmarczyk. 

Krzysztof Sobolewski powiedział, że PiS liczy w tych wyborach na uzyskanie samodzielnej większości w Sejmie i Senacie.

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.

KJ

Wykop Skomentuj114
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka