142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
3716 odsłon

Widzowie "Wiadomości" i "Wydarzeń" Polsatu najczęściej głosują na PiS. A "Faktów" TVN?

Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Wykop Skomentuj91

Aż 80 proc. widzów "Wiadomości" zamierza głosować na PiS w nadchodzących wyborach - wynika z sondażu IBRiS. Wyborcy tej partii przeważają nad elektoratem Koalicji Obywatelskiej również podczas emisji "Wydarzeń" Polsatu. Opozycja ma niewielką przewagę wśród oglądających "Fakty" TVN. 

Preferencje wyborcze widzów serwisów telewizyjnych

Pracownia IBRiS sprawdziła, jak rozkładają się sympatie polityczne u widzów najpopularniejszych serwisów telewizyjnych. Badanie udowodniło, że codziennie o godzinie 19.30 "Wiadomości" oglądają raczej wyborcy PiS - to 80,1 proc. widowni programu. Zaledwie 6,2 proc. widzów serwisu TVP zamierza oddać głos na Koalicję Obywatelską. W dalszej kolejności 5,4 proc. to wynik Lewicy, 4,7 proc. PSL, a 3,7 proc. Konfederacji. 

Nieco odmienne są wyniki zapytanych osób, które wybierają "Fakty" TVN. Przewaga Koalicji Obywatelskiej - najchętniej popieranej partii przez respondentów, oglądających serwis w kanale komercyjnym - jest minimalna w starciu z wyborcami PiS. 34,7 proc. widzów "Faktów" zadeklarowało głosowanie na KO. PiS może liczyć w tej grupie na 33,7 proc. Sztandarowy program TVN ogląda spore grono wyborców Lewicy - 21,9 proc., 7,5 proc. to sympatycy PSL, a 2,2 proc. - Konfederacji. 

Widownia "Wydarzeń" Polsatu to spora przewaga wyborców PiS nad opozycją. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 49,5 proc. widowni serwisu. Koalicja Obywatelska może w tej grupie liczyć na 22,9 proc., natomiast Lewica 15,5 proc. Na PSL zagłosuje 8,3 proc. oglądających "Wydarzenia", a Konfederację - 3,8 proc.

Sondaż: PiS będzie rządziło samodzielnie 

Pracownia sprawdziła również najnowsze preferencje wyborcze Polaków, a rezultaty przedstawiła podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gdyby wybory odbyły się na początku września, PiS rządziłoby samodzielnie z poparciem 43,4 proc. badanych. Przy Koalicji Obywatelskiej postawiło krzyżyk 21,2 proc. respondentów.

Rośnie w oczach wyborców Lewica - ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga uzyskało wynik 14,1 proc. Próg wyborczy przekroczyłoby również PSL - 5,7 proc. Do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja, którą zamierza popierać 4,8 proc. wyborców, odpowiadających na pytania IBRiS.

W parlamencie znalazłyby się cztery ugrupowania, ale aż 10,5 proc. ankietowanych nie wie, kogo wybierze w październikowych wyborach. W sondażu IBRiS niepokojąca dla Koalicji Obywatelskiej jest tendencja Lewicy, która zyskuje kosztem ugrupowania Grzegorza Schetyny. Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 24 sierpnia - 4 września na ośmiotysięcznej próbie.


- Elektorat opozycyjny na razie nie widzi się przy urnach. To będzie premiowało obóz rządzący. Tu i teraz widzimy ogromną przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi ugrupowaniami. Część wyborców KO pozostanie w domach i część wyborców widzi się po stronie Lewicy - komentuje w "Onecie" wyniki sondażu Marcin Duma, szef IBRiS.

PiS nie zaszkodziła ani afera z lotami byłego marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, ani afera w ministerstwie sprawiedliwości z udziałem współpracowników Zbigniewa Ziobry, którzy rozpowszechniali pomówienia na temat niektórych sędziów. W międzyczasie - między końcówką sierpnia a początkiem września - premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że trzynasta emerytura będzie wypłacana już na stałe. Ruszył również program 500 plus na każde dziecko. PiS zmniejszyło podatek PIT z 18 do 17 proc. Zmiana w przepisach podatkowych wejdzie w życie od 1 października. 

GW

Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka