149 obserwujących
7776 notek
20480k odsłon
2503 odsłony

PiS pokazało program wyborczy. Porządki w podatkach, wzmocnienie pozycji premiera

Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wykop Skomentuj85

Umocnienie pozycji premiera, porządki w prawie podatkowym, wzrost emerytury minimalnej - to niektóre z propozycji PiS na kolejną kadencję zawarte w programie partii.

Program składa się z czterech rozdziałów: "Wartości i zasady", "Diagnoza. Od postkomunizmu do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu", "Dokonania i plany" oraz "Wyzwania". Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, „bez PiT dla młodych”, obniżka CiT czy 13 emerytura. 

Wśród propozycji programowych znalazło się m. in. wzmocnienie roli premiera. "Kluczową kwestią reformy działania rządu jest umocnienie pozycji Prezesa Rady Ministrów, w szczególności w zakresie sprawnego pełnienia nadzoru nad poszczególnymi resortami" – czytamy w programie. Koordynacja prac ministerstw ma być "dokonywana osobiście, poprzez komitety Rady Ministrów, a w zakresie prac legislacyjnych poprzez umocnienie roli Zespołu Programowania Prac Rządu". Zapowiedziano też ocenę obowiązującego układu resortów, "zwłaszcza tych, które są właściwe dla spraw gospodarczych". Należy też stworzyć "jeden system nadzoru oraz ujednolicony mechanizm weryfikacji kandydatów na stanowiska kierownicze w spółkach skarbu państwa". 

W dokumencie znajdziemy też wzmiankę o "porządkowaniu prawa podatkowego". "Zaproponujemy nowe ustawy o podatkach dochodowych, krótką i zrozumiałą ustawę o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń, ustawę o nowoczesnych uproszczonych regulacjach działalności gospodarczej oraz ustawę o zyskach kapitałowych zachęcającą do inwestycji. Podejmiemy również pracę nad nowym Kodeksem Prawa Administracyjnego, dla którego zaprojektujemy zmiany oparte na najlepszych międzynarodowych wzorcach" - czytamy. Zmiany miałyby objąć również Krajową Administrację Skarbową, w której "zostaną dokonane kolejne reformy w zakresie usprawnienia inspekcji i kontroli".

W przypadku zapowiedzi prorodzinnych, PiS zapowiada, że wydatki na politykę prorodzinną w roku 2020 osiągną 4 proc. PKB. W programie pada zapowiedź, że najwięksi pracodawcy będą co dwa lata przeprowadzać ankiety, by wyeliminować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Celem polityki społecznej na kolejne 4 lata jest wzrost płac i wzrost emerytur. "Zwiększymy kwotę emerytury minimalnej do 1200 zł, od 2021 r. planujemy pójść dalej i ruszyć z kolejnym programem kierowanym do emerytów i rencistów, chodzi o tzw. „14 emeryturę” (program w całości obejmie osoby, których świadczenie nie przekroczy ok. 2900 zł w 2021 r.)" - czytamy.

W programie podkreślono też ofertę socjalną dla osób starszych, w tym programy "Senior+", "Leki 75+" i "Opieka 75+”, który ma zapewnić specjalistyczną pomoc medyczną.

Partia rządząca proponuje także m. in. podniesienie nakładów na kulturę i wprowadzenie regulacji dot. mediów. Chodzi o powołanie samorządu dziennikarskiego i prawne uregulowanie tego zawodu.

W programie wyborczym PiS "Polski model państwa dobrobytu" zapewniono też, że jeśli ugrupowanie wygra jesienne wybory, to będzie kontynuowało reformę sądownictwa, prawa karnego i innych procedur. Autorzy programu zaznaczyli, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą dokonywane w konsultacji z podmiotami zewnętrznymi, w tym z Unią Europejską.

W programie PiS zaproponowano, aby poseł lub senator mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub aresztowany decyzją podjętą na skierowany do Sądu Najwyższego wniosek prokuratora generalnego.

Cały program PiS na jesienne wybory można pobrać tutaj.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Pile. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka