MM&AlK
Na stronie
http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/2013/03/01/Jak_wyznaczyc_odleglosc_Ziemia_Ksiezyc/
Andrzej Branicki przedstawił ciekawy sposób wyznaczenia odległości Ziemia-Księżyc, przy pomocy lornetki. W komentarzu (Dominik) napisał: „jeśli przestawiony wywód jest bardzo łatwy, to nie chce wiedzieć co autor uważa za trudne”. W pierwszej chwili pomyślałem, że może lepsza byłaby uproszczona metoda wyznaczenia odległości Księżyca od Ziemi, z wykorzystaniem średniego kąta paralaksy geocentrycznej Księżyca, wynoszącej alfa = 57'3''. Odległość Rz-k Księżyca od Ziemi wynosi wówczas:

Po namyśle postanowiłem wrzucić na forum HEREZJĘ...Najładniejsza i najprostsza metoda, to metoda Hipparchaz Nikai...Dlaczego?
...Analizując poglądy i metody astronomów starożytnych Talesa, Arystarcha i Hipparcha uważam, że pierwszą osobą, która poprawnie określiła odległość Księżyca od Ziemi jest Hipparch z Nikai. Hipparch w drugim wieku przed naszą erą wyliczył że średnia odległość od powierzchni Ziemi do powierzchni Księżyca wynosi 59 promieni ziemskich. Generalnie przyjmuje się, że Hipparch dokonał oceny odległości Ziemia - Księżyc na podstawie analizy zaćmień Słońca. Nie zgadzam się z takim poglądem. Hipparch znał poglądy i twierdzenia Talesa. O jednym z twierdzeń pomijanych w podręcznikach pisze Diogenes Laertios w „Żywotach i poglądach słynnych filozofów”, str. 22: Niektórzy pisarze, a wśród nich poeta Choirilos, twierdzą, że Tales pierwszy utrzymywał, iż dusze są nieśmiertelne. Również on pierwszy odkrył bieg słońca od zwrotnika do zwrotnika, a według niektórych świadectw pierwszy określił także wielkość słońca i księżyca jako jedną siedemset dwudziestą część drogi ich obiegów. On też pierwszy nazwał ostatni dzień miesiąca „trzydziestką" (rpioocaę) ...
Z powyższego cytatu wynika, że Tales przyjmował za starożytnym iEgipcjanami i Chaldejczykami jako miarę rok doskonały mający 360 dni (12 miesięcy po 30 dni). 720, to liczba podwójnego roku doskonałego. Hipparch obliczył, że odległośćod Ziemi do Księżyca wynosi 59 promieni ziemskich. Przyjął zatem za Talesem, że odległość wynosi podwojoną liczbę dni miesiąca synodycznego, mającego według Hipparcha 29,5 dnia.Współcześnie możemy powiedzieć, że zgodnie z metodą Hipparcha, średnia odległość Ziemi od Księżyca wynosi 59,0612 promieni Ziemskich.W współczesnych jednostkach, przy średnim promieniu ziemskim Rz=6371,2217km, odległość od Ziemi do Księżyca wynosi zatem 376291,9991 km. Odległość od środka Ziemi do powierzchni Księżyca wynosi 382663,2208 km. Uwzględniając promień Księżyca otrzymamy średnią orbitę Księżyca.
Zatem zgodnie z metodą Hipparcha średni promień orbity Księżyca Rk wynosi:
Rk = (2n+1)Rz + rk
gdzie:n= 29,5306 (liczba dni miesiąca synodycznego)
Tak więc należy przyjąć, że Hipparch wykorzystał metodę geometryczną Talesa i Arystarcha, przyjmując tak jak Arystarch ruch obrotowy (wirowy) Ziemi wokół własnej osi. Geometryczny sposób wyznaczenia odległości Księżyca od Ziemi przedstawia rysunek poniżej.

Zależności na rysunku mają matematyczną postać:
2Rn = n(2Rz) = 2(nRz) gdzie: nRz = Rn
Rz-k = 2Rn + Rz
Rz-k = 2Rn +Rz = 2(nRz) + Rz = (2n + 1)Rz
2Rz-k = 2(2n + 1)Rz
gdzie:
n – liczba dni w miesiącu synodycznym: n = 29,5306 dni.
Aby wyznaczyć średnią orbitę Księżyca w jego obiegu wokół Ziemi musimy dodać promień rk Księżyca.
Rk(or) = (2n + 1) Rz+ rk.
Układ Ziemia-Księżyc przekładnią planetarną
Bardzo ciekawie wygląda zagadnienie jeśli rozważać będziemy układ Ziemia-Księżyc podobnie jak przekładnię planetarną. Układ pokazuje rysunek poniżej.

Punkt K (Księżyc), przemieszcza się jako punkt styczny koła planetarnego i stałego wieńca, w kierunku zgodnym z obrotem sfery Z (Ziemi).

gdzie: n = 29,5306 (liczba dni miesiąca synodycznego)
Starożytne planetaria geocentryczne
Zasadniczo metoda Talesa-Hipparcha wyznaczenia odległości Księżyca od Ziemi, przedstawia zasadę budowy starożytnych planetariów geocentrycznych Anaksymandera i Archimedesa.
Anaksymander, syn Praksejadesa, był Milezejczykiem (611-546 r. p.n.e)... Twierdził (Diogenes Laertios, Żywoty ..., str. 77), „... że ziemia znajduje się w środku, w miejscu centralnym i ma kształt kuli. Że księżyc sam nie daje światła, ale świeci światłem zapożyczonym od słońca. Że słońce nie jest mniejsze od ziemi i że jest najczystszym ogniem. Anaksymander pierwszy też wynalazł zegar słoneczny ... zegar wskazywał przesilenia i zrównania dnia z nocą, a jego tarcza oznaczona była cyframi. Stworzył też pierwszą mapę świata z konturami lądu i morza oraz pierwsze planetarium ...” Jak widzimy było to planetarium geocentryczne. Wiemy również, że ruchome planetarium odtwarzające pozorne ruchy Słońca, Księżyca i planet zostało zbudowane także przez Archimedesa. W modelu Archimedesa Słońce i planety poruszały się niezależnie od siebie nawzajem, na mechanizmach osadzonych na nieruchomej „Ziemi”. Według znanych świadectw, planetarium przedstawiało ruch Słońca i planet wokół Ziemi. Uwzględniając kosmologię Archimedesa w której to, nieruchoma Ziemia jest środkiem ruchu księżyca i planet należy wyrazić przekonanie, że planetarium Archimedesa było „geocentryczne”.
Bardzo ciekawie wygląda hipotetyczne planetarium Arystracha bowiem, zgodnie z relacjami m.in. Archimedesa, Plutarcha i Symplicjusza, Arystarch sformułował teorię przypisującą Ziemi roczny ruch obiegowy wokół Słońca i dobowy ruch obrotowy wokół osi nachylonej względem płaszczyzny orbity (pierwsza teoria heliocentryczna)... Ale to już inna, dłuższa historia.
Komentarz do "notki" Barbie a więc o pomiarze z wykorzystaniem prędkości światła i co z tego wynika, napiszę w kolejnej "notce".
...Poprawiłem "literówki"...
Inne tematy w dziale Technologie