Blog
Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Lidia Geringer de Oedenberg
Lidia Geringer de Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego do 1 lipca 2014 r.
22 obserwujących 409 notek 368638 odsłon
Lidia Geringer de Oedenberg, 6 maja 2011 r.

Wrocławski vist na Prezydencję

W pierwszym dniu polskiej prezydencji, o godz. 10.00 Jerzy Buzek Przewodniczący Parlamentu wraz z wiceszefową Komisji Europejskiej Viviane Reding, w asyście wielu innych eurogości otworzą we Wrocławiu prestiżowe Biuro Parlamentu i Komisji Europejskiej zwane także Domem Europy.
Cieszę się niezmiernie, że mój pierwszy “kwestorski” pomysł właśnie w tej historycznej dacie się zrealizuje. W 2009 r. zaraz po eurowyborach, gdy PE powierzył mi funkcję kwestora w Prezydium PE - odpowiedzialnego m.in. za wszystkie Domy Europy w Unii, skonstatowałam, że jako jedyny duży kraj w Unii nie mamy regionalnego Biura PE i KE*.  Napisałam w sierpniu 2009 r. list tej sprawie do Przewodniczącego Buzka i rozpoczęłam jak się okazało - długi i skomplikowany proces powoływania tej nowej unijnej placówki. Ilość przeszkód po drodze była doprawdy zadziwiająca.
Prześledziłam dossier Domów Europy w innych krajach, zawsze o powołanie takiej placówki zwracał się oficjalnie rząd danego państwa. Tym razem był “tylko” mój list, pomyślałam zatem, że czym prędzej należy go wzmocnić korespondencją rządową, ale mimo moich wielu próśb kierowanych do odpowiednio wysoko postawionych osób - do dzisiaj taki dokument do PE nie dotarł. Parlament w końcu sam zdecydował, że takie biuro potrzebuje.... 

Tym niemniej po drodze stale napotykałam na dziwne opóźnienia, najwyraźniej projekt “oficjalnie” dobry - nie do końca się innym podobał. Może dlatego, że nie był ich? Mieliśmy wcześniej w Prezydium Parlamentu Europejskiego wielu polskich reprezentantów**, którzy albo nie dostrzegli wagi nowego polskiego Domu Europy, albo nie starczyło im uporu w działaniu. Nie wiem.  

Gdy w Prezydium w zatwierdziliśmy budżet na nowe biuro, należało wybrać miasto na jego siedzibę. Przedstawiona przeze mnie kandydatura Wrocławia natychmiast została skonfrontowana z kilkunastoma innymi propozycjami. Bardzo silny był nacisk na Katowice (poseł Buzek), Kraków (poseł Ziobro) i Gdańsk (“najwygodniejszy” dla byłego europosła a obecnie komisarza Lewandowskiego), był też Poznań, Białystok, Lublin i in. Procedura parlamentarna poza porównaniem kryteriów związanych z ogólną “dostępnością i atrakcyjnością” miasta - kandydata (wg standardów innych siedzib regionalnych Domów Europy w miastach rangi: Monachium, Barcelona, Edynburg, Marsylia i Mediolan) przewidywała także konsultacje z polskimi europosłami. Wrocław w wieloetapowym głosowaniu - wygrał.

To znowu nie wszystkim się spodobało, próbowano wywierać nacisk na Prezydium,  aby jednak nie uwzględniło opinii polskich europosłów (bo to tylko opinia, a nie decyzja) i wybrało "lepszy" Kraków, potem próbowano rozdzielić Biuro Parlamentu od Biura Komisji i obdzielić nim inne miasto (bo Prezydium decyduje tylko o części Parlamentarnej, a Komisja teoretycznie mogłaby mieć inne zdanie). Następnie długo nie można było znaleźć siedziby. Sądzono, że obdarowane Domem Europy miasto będzie dysponowało odpowiednim lokalem, ale niestety wszystkie propozycje władz Wrocławia wiązały się z gruntownymi i kilkuletnimi remontami. Po wielu wizytach zdecydowano się na wynajem komercyjnej przestrzeni u prywatnego właściciela budynku przy ul. Widok 10. Gromadzenie dokumentacji, tłumaczenia wszystkich technicznych dokumentów na angielski, projekt adaptacji i negocjacje cenowe zajęły 5 miesięcy. Wczoraj wreszcie podpisano umowę najmu. Biura są gotowe do wprowadzenia mebli, komputerów i potem pracowników. Wstęgę osobiście przetnie 1 lipca o 10.00 Jerzy Buzek.

Do głównych zadań Domu Europy należy m.in.: pomoc w organizacji oficjalnych szczytów, konferencji, seminariów, a także przeprowadzanie różnych inicjatyw społecznych w ramach strategii UE.


Z pozdrowieniami z Brukseli
Lidia Geringer de Oedenberg

*Zasada jest taka, że w każdej stolicy kraju członkowskiego jest wspólne biuro Parlamentu i Komisji, zaś w w 5. dużych krajach są po dwa.

**W latach 2004-2007 w Prezydium PE zasiadali posłowie :
Saryusz-Wolski - wice przewodniczący PE,
Onyszkiewicz - wice przewodniczący PE,
Grabowska - kwestor,
następnie w latach 2007- 2009 posłowie :
Siwiec - wiceprzewodniczący,
Bielan – wiceprzewodniczący.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ALEX_DISEASE Jestem kwestorem do 1 lipca 2014 roku. Rzeczywiście na początku 2012...
  • @YGREK2000 Rezolucja z 2006 dotyczyła ogólnie przeciwdziałania, a przykłady podano - jako...
  • @YGREK2000 Informacje na ten temat są bzdurne i redakcja, która to opublikowała nigdy nie...

Tematy w dziale