na zdjęciu: tradycyjne rosyjskie matrioszki z podobiznami Donalda Trumpa i Władimira Putina. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
na zdjęciu: tradycyjne rosyjskie matrioszki z podobiznami Donalda Trumpa i Władimira Putina. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Trump już po telefonie do Putina. "Rozmowa miała doskonały ton"

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że jego dwugodzinna rozmowa z Władimirem Putinem przebiegła pomyślnie i że Rosja oraz Ukraina rozpoczną negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Zaznaczył jednak, że warunki pokoju mają zostać wypracowane wyłącznie przez te dwa państwa. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Trump: Rosja i Ukraina między sobą wynegocjują warunki porozumienia

Trump podkreślił, że rozmowa miała "doskonały ton", a Rosja wyraziła zainteresowanie przyszłym handlem z USA.Trump przekazał szczegóły rozmowy m.in. Zełenskiemu, szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz liderom Francji, Niemiec, Włoch i Finlandii. Dodał, że Watykan również zadeklarował chęć organizacji negocjacji pokojowych.

Mimo zapowiedzi, rozmowa nie przyniosła przełomu – nie ogłoszono zawieszenia broni. Trump nie sprecyzował, czy USA wycofują się z roli mediatora. Zełenski miał wcześniej doradzić mu, by wywarł na Putina presję ws. 30-dniowego rozejmu.

Putin ocenił rozmowę jako szczerą i konstruktywną. Zadeklarował gotowość do pracy nad pokojowym porozumieniem, pod warunkiem osiągnięcia wzajemnych uzgodnień.


Berlin: Rosyjska propaganda za zamkniętymi drzwiami

Niemiecki dziennik Bild ujawnił, że 9 maja w Domu Rosyjskim w Berlinie odbyło się tajne przyjęcie o charakterze propagandowym. Uczestnicy nosili mundury, koszulki z Putinem i symbole wojny w Ukrainie. Hasła takie jak „Odessa jest rosyjska” i „Krym jest rosyjski” znajdowały się na transparentach, a dzieci bawiły się kolorowankami z rosyjskimi symbolami wojskowymi.

Spotkanie było zamknięte – uczestnicy musieli znać specjalny kod. Dom Rosyjski nie odniósł się do sprawy, tłumacząc, że tylko wynajmował pomieszczenia. Niemieccy eksperci prawni wskazują, że gdyby sankcje wobec tej instytucji były konsekwentnie egzekwowane, mogłaby ona zostać zamknięta.

Kurzejewski: we wtorek kontynuacja rozmów ws. debaty przed II turą wyborów

W poniedziałek w TVP odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące formuły debaty przed II turą wyborów prezydenckich, planowanej na środę o godz. 20:00. Wicerzecznik PiS Mateusz Kurzejewski, reprezentujący sztab Karola Nawrockiego, poinformował, że nie osiągnięto porozumienia w sprawie rozszerzenia grona prowadzących. Chęć udziału w organizacji debaty zgłosiły m.in. Telewizja Republika i wPolsce24.

Rozmowy mają być kontynuowane we wtorek po godz. 8:00. Prezes Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz zapowiedział, że jeśli jego stacja nie zostanie dopuszczona do współorganizacji, zorganizuje własną debatę w środę o godz. 18:00.

Debata jest wspólną inicjatywą TVP, TVN24 i Polsatu. Zaproszenia skierowano do przedstawicieli kandydatów, którzy przeszli do II tury: Rafała Trzaskowskiego (31,36 proc.) i Karola Nawrockiego (29,54 proc.). Frekwencja wyniosła 67,31 proc.

Rząd zajmie się czterema projektami deregulacyjnymi

We wtorek Rada Ministrów ma rozpatrzyć cztery projekty ustaw deregulacyjnych przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Wśród nich:

  • Nowelizacja Prawa bankowego – ułatwi przekazywanie informacji między bankami a organami restrukturyzacyjnymi.
  • Zmiany w funduszach inwestycyjnych – złagodzenie wymogów dla niepublicznych funduszy zamkniętych.
  • Nowelizacja ustaw o PIT i CIT – zniesienie obowiązku corocznego raportowania niezmiennego składu wspólników i uelastycznienie przepisów dotyczących decyzji o wsparciu.
  • Zmiany w podatku od spadków i darowizn – uproszczenie procedur dokumentacyjnych i możliwość jednorazowego rozliczenia renty ustanowionej prywatnie.

MRiRW: od 30 maja nabór wniosków o wsparcie inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła pierwszy nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń - poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa. Wnioski będzie można składać od 30 maja do 25 czerwca br.

Pomoc będzie udzielana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wsparcie ma być przeznaczone na realizację inwestycji wykraczających "poza minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa, w zakresie dobrostanu zwierząt". Jak podał resort rolnictwa, rolnicy mogą ubiegać się o zaliczki. Pomoc będzie przyznawana na inwestycje o wartości powyżej 20 tys. zł i będzie mogła pokryć do 65 proc. kosztów. Maksymalna wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć 150 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane od 30 maja do 25 czerwca 2025 r.

Pomoc będzie można uzyskać m.in. na budowę lub przebudowę wybiegów, zbiorników na odcieki, wyposażenie pastwisk umożliwiających tzw. bezuwięziowy wypas bydła, budowę lub przebudowę wodopojów, zakup zautomatyzowanych instalacji poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich czy systemów zarządzania stadem.

Konin: Świadek zabójstwa zeznawała w procesie oskarżonych o śmierć 17-latka

W Sądzie Okręgowym w Koninie zeznawała Marta H., kluczowy świadek w sprawie zabójstwa 17-letniego Fabiana Zydora, który zaginął w 2016 roku. Według prokuratury nastolatek został pobity i zabity ze szczególnym okrucieństwem przez trzech mężczyzn z powodu długu narkotykowego. Ciała nigdy nie odnaleziono.

Marta H. twierdzi, że była świadkiem zdarzenia – widziała, jak oskarżeni bili nastolatka, a jeden z nich miał stanąć mu na głowie. Później ciało miało zostać wrzucone do Warty. Kobieta zeznawała z osobnego pomieszczenia z transmisją wideo. Jej wcześniejsze milczenie tłumaczyła strachem o życie, przyznając się do zatajenia wiedzy dopiero po odbyciu kary więzienia. Jej relacja stanowi podstawowy dowód w sprawie, która nie posiada innych materiałów rzeczowych.

Zeznania wywołały kontrowersje – obrona kwestionuje ich wiarygodność, prokuratura podkreśla, że oceni je sąd. Przesłuchanie Marty H. będzie kontynuowane w czerwcu. Oskarżonym grozi dożywocie.


na zdjęciu: tradycyjne rosyjskie matrioszki z podobiznami Donalda Trumpa i Władimira Putina. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Polityka