31 obserwujących
241 notek
404k odsłony
  4122   10

Daniel Obajtek, syn malarza pokojowego

Były prezes Orlemu, ze swadą i znajomością tematu, opowiada o tym jak wraz z synem objeżdżali USA, w poszukiwaniu odpowiedniej i renomowanej uczelni. Zaczęli wiec eskapadę ( ojciec i syn) od Uniwersytetu Columbia. Odwiedzili campus mieszczący się na Manhattanie. Potem polecieli do Bostonu, pewnie zawadzili o Harvard, a także trudno nie wpaść wtedy do Massachusetts Institute of Technology, Boston University i Brandysie University. Boston i okolice, to stara dobra Ameryka, aż roi się tam od doskonałych uczelni. Jednak to nie był koniec poszukiwania dobrej uczelni. Prezes Krawiec wraz z latoroślą przeniósł się na zachodnie wybrzeże, gdzie zapukali „ do wrót” Berkley i Stanford. Można powiedzieć objazd marzenie. Nie chce być złośliwy, ale zapewne jakiś przodek byłego Prezesa może, nie był „ malarzem pokojowym” ale po prostu był - krawcem albo nawet krawczykiem z jedną maszyną Singer, a teraz proszę... Krawiec i jego syn pukają do wrót Berkley.

Jest postęp? Jest. Ale o cenie owego postępu potem. Zostawię na finał.

Ale równie ciekawa jest późniejsza rozmowa dwóch Panów spowitych dymem z cygar. W trakcie tej podsłuchanej rozmowy, w której Krawiec opowiada, jakimi to wielomiliardowymi budżetami dysponują uczelnie amerykańskie kształcąc nowe kadry, swoje trzy grosze wciska Sikorski

SIKORSKI – Wiesz, oni rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy ( nasi polscy rektorzy) nie rozumieją. Że, wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z endowment, czyli darowizna. Tylko musisz mieć bazę danych.

KRAWIEC – Absolutnie. Się k***om nie chce. ( to też o polskich rektorach) Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz ...

Może ten fragment odsłucha blogerka Malgor, wykładowca akademicki. Której tak nie podobają się pis owskie rządy. Może ucieszy się, gdy dowie się, że Sikorki nazwał ją „ nierobem”

xxx

To co spotyka Obajtka. Ta cała nagonka, bardzo dobrze pokazuje nam prawdziwe oblicze odchodzących elit. Także tych starych elit akademickich, czujących do Sikorskiego i jego kamratów, jakiś rodzaj ekscytacji i ową namiętność w robieniu im łaski. A także tych elit politycznych, które roszczą sobie prawo do wyznaczania ścieżek karier i zamożności. Prezes Obajtek nie ma prawa mieć ani jednej nieruchomości, i ani jednej działki, ale była już Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, ma prawo mieć wiele działek, w tym pastwiska. Chociaż była Prezes Sadu Najwyższego zapewne nie ma nawet jednej krowy czy kilku kaczek. Chociaż może już ma... niemniej, nikt jej z tych nieruchomości nie rozlicza. Tylko uwaga... Nie mowie, że Pani Prezes nie zarobiła na te pastwiska. Mowie, że nikt ją nie rozliczył. Ponieważ jak się uważa, MIAŁA JE PRAWO MIEĆ.

Taka jest właśnie Polska, po 89 r. Po odzyskaniu niepodległości. W tej Polsce toczyła się rozmowa Sikorski – Krawiec, która tyle nam mówi. Jak i mln epizodów, w tym moja „ przygoda” z Panią kioskarką. To wszystko dzieje się wciąż, W Polsce, w której jeszcze kilkadziesiąt lat temu Bierut wyściskiwał Agnieszkę Holland. A teraz ona krzyczy, że ktoś zawłaszcza jej Polskę.

I to, kto zawłaszcza? „ Syn malarze pokojowego”

A więc czyja jest Polska. Kto ją zawłaszcza? I kto ma prawo awansować,? Te pytania są wciąż aktualne.

A teraz coś na finał.

- W zeszłym roku. W stołecznej prokuraturze, zakończyło się przesłuchanie byłego prezesa Orlenu. Jacek K. usłyszał zarzuty wręczenia Sławomirowi Nowakowi 200 tysięcy zł. Czyli mówiąc inaczej, aby Prezes mógł być Prezesem, i stać było go na najlepsze studia dla syna w USA, ale wcześniej musiał opłacić się Nowakowi. Tak twierdzi prokuratura.

Taki to biznes. Ja daje 200 tyś, a ty mnie popierasz w moim awansie. Taka to ścieżka kariery. Takie to kopiowanie elit. W tym wypadku, także z ojca na syna, ale wcześniej musi być ów Nowak.

Nowak. W sumie to zwykłe nazwisko. A jak się okazuje to Pan Panów.

A były „ malarz pokojowy” no cóż? Jego stać było tylko na technikum rolnicze dla syna.

Uzupełnienie

Cała rozmowa Krawiec - Sikorski

https://www.tvp.info/33701043/nowe-nagranie-rozmowy-sikorski-krawiec-rektorzy-polskich-uniwersytetow-to-ky-i-nieroby


Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo