6 obserwujących
53 notki
12k odsłon
  163   0

Czy ludzie naprawdę rodzą się z atawizmami w postaci prawdziwych ogonów?

image

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kość_guziczna

Kość ogonowa u ludzi nie posiada stałej/ustalonej liczby kręgów . „Kość guziczna [ogonowa] (łac. os coccygis, ang. coccyx) to końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, złożony z trzech do pięciu (zwykle czterech) zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych (ogonowych, rzekomych), z których największy jest pierwszy (C1). C1 zawiera wyrostki stawowe służące do połączenia z kością krzyżową. Pozostałe kręgi zbudowane są tylko z trzonów. Część ogonowa kręgosłupa nie spełnia funkcji dźwigania ciężaru tułowi”.

image

Już Konrad Lorenz opisywał żaby, u których ilość kręgów była uzależniona od temperatury otoczenia w czasie rozwoju płodowego. Być może również środowisko w życiu płodowym człowieka wpływa na powstawanie tej bardzo rzadkiej i rzekomo opisanej tylko przez kilku naukowców anomalii. Daje do myślenia też to, że ludzie z „ogonami” rodzą się głównie pośród Hindusów. To najprawdopodobniej u bezpośrednich przodków tej populacji ludzkiej pojawiły się geny wywołujące tą patologię, a później przeniknęły do puli genowych innych populacji, gdzie są bardzo rzadkie – już sam ten fakt świadczy, że nie jest to jakiś atawizm, tylko zwykła patologia.
Czy ta patologia przypomina w jakimś stopniu ruchliwy ogon małpy? W żadnym wypadku. Normalny ogon składa się z mięśni oraz nerwów umożliwiających jego właścicielowi wykonywanie odpowiednich ruchów. Wprawdzie ewolucjoniści usiłowali dopatrywać się w tych  anomaliach śladów morfologii normalnych ogonów w postaci umięśnienia, unerwienia i uwłosienia, a nawet poruszania tym wytworem, ale dokładniejsze analizy wykazały, że to nieprawda.

Trafiłem na ciekawy artykuł naukowy, którego fragment  pokrótce go streszczę:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3170723/
Anomalie uznane za atawistyczne ogony u ludzi miały przeróżne przyczyny, Były efektem rozczepu kręgosłupa, guzów tłuszczowych, nowotworów, przepuklin i tak dalej. Dwóch naukowców dokonało przeglądu 32 prac opisów rzekomych ogonów, które zostały opublikowane w latach 1859-1982. Wnioski o istnieniu ogonów u ludzi opierają się głowinie na wynikach badań patomorfologów, a nie embriologów, a więc są to efekty interpretacji, a nie wyniki gruntownej analizy naukowej przeprowadzonej przez fachowców. Przeważnie to, co się obserwuje, to miękka narośl przypominająca ogon zlokalizowana w okolicach kości ogonowych. Kości ogonowe z dodatkowymi kręgami w środku to rzadkość .

image

Z nowych badań wynika, że dodatkowe kręgi w kości ogonowej to nie atawizmy, tylko wady rozwojowe. W stadium embrionalnym kość ogonowa zostaje zauważana w 4 miesiącu ciąży. Z czasem składa się z od 10 do 12 kręgów ogonowych. Część ulega wchłonięciu przez tkanki miękkie (absorpcji). Reszta „nadmiarowych” kręgów ulega ‚recyklingowi’ przy udziale fagocytozy. W około 8 miesiącu ciąży płody z reguły posiadają taką samą liczbę kręgów ogonowych, co ludzie dorośli. A więc powstawanie „ludzkiego ogona”, czyli dodatkowych kręgów w kości ogonowej, należy uznać za wadę rozwojową ludzkiego zarodka. Innymi słowy wada rozwojowa jest wynikiem tego, że  dodatkowe kręgi, które spełniają ważne funkcje jedynie w życiu płodowym człowieka, ponieważ tworząc ogonopodobny narząd u embriona umożliwiają dostarczenie impulsów nerwowych i natlenionej krwi do różnych obszarów szybko rozwijającego się ciała noworodka nie zanikają w określonym czasie życia płodowego;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3170723/

image

Jak to się na do tego?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5345624/

image

image

Takie korzystanie z nadmiaru tkanki w biologii rozwoju, to nic nowego. Np. człowiekowi najpierw wyrastają zęby mleczne, które wypadają w miarę rozrastania się szczęk i wyrastają zęby stałe. Ludzkie kończyny początkowo przypominają wiosła, a następnie w miarę wykształcania się palców płetwę. Błona między palcami jest usuwana za pomocą apoptozy komórek:

https://wisc.pb.unizin.org/mindmotionanatomy/chapter/limb-development/

image

Oczywiście te „płetwy” w okresie embrionalnym, podczas rozwoju człowieka nie mają nic wspólnego z rybimi! ????

https://www.salon24.pl/u/adaptacjeslawekp/1117671,hipoteza-rekapitulacji-mistyfikacja-ernsta-haeckla

Żeby wbić ostatniego gwoździa do trumny, w której należy złożyć bajeczkę o ludzkim atawizmie w postaci ogona przytoczę, przykład hindusa Chandre Orama z Indii http://en.wikipedia.org/wiki/Chandre_Oram , który stał się w Indiach przedmiotem kultu religijnego ze względu na anomalię przypominającą ogon. W tym przypadku „ogon” nie wyrasta z końca kości ogonowej, tylko z odcinka lędźwiowego, co lekarze starają się tłumaczyć rozczepem kręgosłupa. A więc jak widzimy ta rzadka anomalia dotyczy różnych części kręgosłupa, a przecież atawistyczny ogon powinien być przedłużeniem ludzkiej kości ogonowej! Widział ktoś kiedyś prawdziwy ogon wyrastający z odcinka lędźwiowego? ????

image

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie