Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
70 obserwujących
1489 notek
1285k odsłon
244 odsłony

Generał Haller zrobił by porządek

Wykop Skomentuj1

Obwoźna "warszawka" podąża za Panem Prezydentem Andrzejem Dudą.


Nie można niszczyć świadomie chamstwem wizerunku Głowy Państwa.

Pani Kidawa-Blońska Małgorzata winna być pociągnięta do odpowiedzialności karnej przed

Trybunałem Stanu za słowa jej Klaki:  Duda ty ch...- Było słychać?  -Dziękuję.

Działa na rzecz wrogów Rzeczypospolitej Polski!


To nie jest metoda dialogu politycznego!.


10 LUTEGO 1920 ROKU ODBYŁO SIĘ 1 POSIEDZENIE NOWO WYBRANEGO SEJMU


Marszalek Józef Piłsudski w swym wystąpieniu powiedział:

"W tej godzinie wielkiego serc polskich bicia, czuję się szczęśliwym, że przypadł mi zaszczyt otwierać Sejm polski, ktory znowu bedzie domu swego ojczystego jedynym panem i gospodarzem (...) Narod polski przez póltora wieku zmuszony był stosować się do praw, narzuconych przez obcą przemoc.(...) Obdarzeni dziś zaufaniem narodu , dać mu macie podstawy dla jego niepodleglego życia w postaci prawa konstytucyjnego."

Pani Kidawie- Błońskiej jako kandydatce na Urząd Prezydenta RP Dziękujemy.

Niech idzie dalej tą drogą w niebyt polityczny.image


image


image


image


image

image


image


image

image


image

Rok 1945 Kołobrzeg 

image


image


UROCZYSTOŚCI 100 LECIA ODZYSKANIA PRZEZ RZECZYPOSPOLITĄ DOSTĘPU DO MORZA PRZEZ STARANIEM IGNACEGO PADEREWSKIEGO I ANTONIEGO ABRAHAM ORAZ ORĘŻEM GENERAŁA HALLERA

W ROKU 1920

https://dziennikbaltycki.pl/11-lutego-2020-uroczystosci-we-wladyslawowie-symboliczny-rejs-gen-hallera-rownie-wazny-jak-zaslubiny/ar/c1-14777888

Gen. Haller we Władysławowie 11 lutego 1920 Archiwum

11 lutego 2020 uroczystości we Władysławowie. Symboliczny rejs gen. Hallera równie ważny jak zaślubiny

Tomasz ChudzyńskiTOMASZ CHUDZYŃSKI11 lutego

Sto lat temu gen. Józef Haller przybył do Władysławowa. Na pokładzie kutra Seestern wyruszył na polskie morze. Dziś ciąg dalszy uroczystości setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, upamiętniających m.in. tamten symboliczny rejs.

11 lutego 1920 roku na plażę we Władysławowie dotarł z Pucka pododdział Wojska Polskiego z generałem Józefem Hallerem na czele.

Na dowódcę Frontu Pomorskiego, który przejmował od Niemców Pomorze i włączał region w granice odrodzonej Rzeczpospolitej, jego adiutanta, ks. Józefa Wryczę, który w pamiętny sposób przemawiał w czasie mszy św. 10 lutego 1920 r. w Pucku, a także kontradmirała Kazimierza Po-rębskiego (pierwszego dowódcę polskich sił morskich) czekała grupa kaszubskich rybaków.

CAŁE POMORZE ŚWIĘTUJE ROCZNICĘ ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM. RELACJA DZIEŃ PO DNIU!

Pomorze świętuje setną rocznicę zaślubin z Bałtykiem!

Goście wsiedli na pokład rybackiej łodzi, którą dopłynęli następnie na pokład większego kutra Seestern (Jutrzenka), który czekał kilkadziesiąt merów od brzegu. - We Władysławowie nie było wówczas portu, tylko w taki sposób można było jedynie dostać się na pokład większej jednostki - mówi dr Krzysztof Korda, współautor, obok prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, okolicznościowego albumu pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”.

Na Seesternie generał Haller odbył pierwszy rejs po polskim morzu. Rejs miał wymiar symboliczny, nie mniejszy od słynnego wrzucenia w morskie fale pierścienia w Pucku 10 lutego 1920 r. - po raz pierwszy po zaborach na morzu obecni byli przedstawiciele polskiego państwa i jego sił zbrojnych.

Z tamtego wydarzenia zachowało się archiwalne zdjęcie. Gen. Haller stoi w rybackiej łodzi, wraz z grupą oficerów, w otoczeniu rybaków. Nietrudno ich rozpoznać. Ubrani są w charakterystyczne kapelusze chroniące przed wodą, sztormiaki, wyróżniają ich sumiaste wąsy i brody.

Polskich Pomorzan, Kaszubów, reprezentowali: Antoni Muża z Helu, Józef Goyka z Chłapowa, Józef Bolda z Chałup, Jan Muża z Chałup, Wincenty Konkol z Kuźnicy, Bolesław Budzisz z Kuźnicy oraz Konrad Długi z Jastarni.

11 lutego 2020 r., godz. 10.00 Władysławowo, Hallerówka, ul. Morska 6 - rekonstrukcja wypłynięcia Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza, przemarsz na plażę oraz przysięga uczniów z gminy Władysławowo. Ponadto odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem przy ul. Hryniewieckiego (obok Kapitanatu Portu).

11 lutego 2020 r., godz. 18.00 Zespół Szkół nr 1 we Władysławowie (patio) - program słowno-muzyczny pt. „Morze, nasze morze” przygotowany przez uczniów.

11 lutego 2020 r., godz. 19.00 Wejherowskie Centrum Kultury - Koncert na 100-lecie z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal, Mirosława Baki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

14 lutego 2020 r., godz. 11.00 Borowy Młyn, gmina Lipnica - uroczystość związana ze 100-leciem powrotu Pomorza do Polski.

14 lutego 2020 r. Gdańsk, Ergo Arena - rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Historia powrotu Pomorza do Polski” podczas meczu siatkarzy Trefla. 16 lutego 2020 r. VI Bieg Zaślubin Polski z Morzem „Od Hallera do Hallera”.

28 lutego 2020 r., godz. 19.00 „Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem” - Polska Filharmonia Simfonia Baltica w Słupsku. Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 10 lutego 2020 r. w kasie filharmonii.

27 czerwca 2020 r. Puck - Światowy Zjazd Kaszubów.

ZAKOŃCZY TE UROCZYSTOŚCI

Motto

W ubiegłym roku nie zdążyłem odebrać wspomnień od Pana Bresińskiego, bratanka Prezesa Polonii w Sopot śp. prezesa Bresińskiego zamordowanego w Stuthofie.

http://zawszewierni.stutthof.org/

Gdańska Niepodległość.

Polacy z Wolnego Miasta.

„Być wśród swoich Polakiem nie jest trudne, lecz głosić polskość otwarcie, wśród tak przeważającej ilości Niemców, jaka była wtedy w Gdańsku, nie było tak łatwe".

Brunon Zwarra "Wspomnienia gdańskiego bówki"

Projekt "Zawsze wierni Polsce!" skierowany jest do młodzieży i mieszkańców Pomorza. Pozwoli zapoznać się z historią budowania NIEPODLEGŁOŚCI tego regionu, zrozumieć fenomen oporu kilku pokoleń́, wobec drobiazgowo przygotowanego planu eliminacji , którego ofiarą mieli być Polacy W ramach projektu powstała wystawa i broszura pod tytułem „Zawsze wierni. Polacy z Wolnego Miasta” oraz program muzyczny „Stutthof. Apel cieni” wraz z płytą o tym samym tytule, w wykonaniu muzyków zespołu Armia wykorzystujących utwory autorstwa więźniów KL Stutthof

http://stutthof.org/historia/

PIERWSZY TRANSPORT

Pierwszym transportem przywieziono przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego oraz Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz zaangażowanych w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego, łącznie około 150 osób. Wielu z nich zginęło podczas dwóch egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940r.

23.11

1941


image

wizyta Heinricha Himmlera, 23.11 1941

07.01

1942

Lato

1942


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale