allocator allocator
25
BLOG

Co po Nicei - jak wykorzystać najbliższą dekadę?

allocator allocator Polityka Obserwuj notkę 2

1. Litwa, Łotwa i Estonia powinny dążyć do ścisłej współpracy gospodarczej i strategiczno-politycznej. Państwa te zostaną kompletnie zmarginalizowane, jeśli nie stworzą względnie silnego, ośmiomilionowego sojuszu na wschód od Bałtyku. Taka współpraca znacznie wzmocniłaby pozycję tych państw w kontaktach z UE i Rosją. Byłby to również dla Polski cenny partner w unijnych negocjacjach.

2. Reforma Grupy Wyszehradzkiej - dziś Polska, Czechy, Słowacja i Węgry nie mówią jednym głosem. Ze względu na zależności ekonomiczne, należy położyć zdecydowany nacisk na ścisłą współpracę w gronie: Polska-Czechy-Słowacja. Kłopoty węgierskich finansów wyłączą to państwo ze strategicznych projektów gospodarczych (i asertywności w UE) na co najmniej kilka lat.

3. Budowa frontu politycznego na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE - ostateczny termin akcesji musi być ustalony (i podpisany) do czasu zmiany systemu głosowania.

4. Przy poprawieniu współpracy gospodarczej (strategiczno-energetycznej z republikami nadbałtyckimi, wymiany handlowej z Czechami i Słowacją) oraz organizacji Euro 2012 wraz z Ukrainą, można pokusić się o ustalenie wspólnych interesów i lobbowanie na ich rzecz w UE.

 
Polska: 38 milionów
Republiki nadbałtyckie: 8 milionów
Czechy: 10 milionów
Słowacja: 5,5 miliona
Węgry: 10 milionów
Ukraina: 46 milionów

Razem: prawie 120 milionów ludności. Negocjujmy zatem.

A systemowi podwójnej większości życzę, by znalazł swe miejsce w historycznych annałach zanim wejdzie w życie.

 

allocator
O mnie allocator

Łodzianin od urodzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka