andrzej.budzyk andrzej.budzyk
340
BLOG

Białoruski "Polonez"

andrzej.budzyk andrzej.budzyk Kultura Obserwuj notkę 5
Top-5 białoriskiej zbrojeniówki
źródło: tut.by

A kto tam idzie, a kto tam idzie

Taką ogromną, taką gromadą?

- Białorusy!

6762 STRAŻNIK KRÓLEWSKIEGO GROBU MARIAN BRANDYS Czyrna

źródło: http://sprzedajemy.pl/6762-straznik-krolewskiego-grobu-marian-brandys,22024037

"[...] w jednym z wydawanych za granicą pism polskich znalazłem informacje o działalności generała Stanisława Bułaka-Bałachowicza w czasie ostatniej wojny. Dowiedziałem się stamtąd o byłym dowódcy Ochotniczej Dywizji Białoruskiej trzech interesujących rzeczy:

1) że we wrześniu roku 1939 walczył w obronie Warszawy na czele sformowanego przez siebie ochotniczego oddziału obrony stolicy,

2) że w czasie okupacji należał ze swymi białoruskimi podwładnymi do ogólnopolskiego podziemnego ruchu oporu,

3) że w styczniu 1943 roku na Saskiej Kępie w Warszawie w czasie niemieckiego najścia na zakonspirowany lokal podziemnej organizacji białoruskiej został zastrzelony przez hitlerowców *[Według świadectwa córki generała Bułaka-Bałachowicza pani Aldony Stetkiewicz ojca jej zastrzelił w czasie obławy niejaki Mureszko, dawny podkomendny generała, pracujący później w granatowej policji.] ".

źródło: http://niniwa22.cba.pl/marian_brandys_krolestwo_bialorusi.htm

Brat generała

"[...] Józef awansowany po wojnie do stopnia generała, przez pewien czas zajmował się zakwaterowaniem i znajdowaniem zatrudnienia dla swoich żołnierzy, później odpowiadał za transport drewna z lasu do stacji kolejowej w Białowieży. Mieszkał wraz z żoną Zinaidą, synem Zdzisławem i córką Gabrielą w Białowieży na Tropince.".
 
"[...] Nie jest do końca pewne czy (Józef) Bułak - Bałachowicz wracał z Hajnówki do Białowieży (jak podaje Cabanowski i gazeta "Za swobodu" z 15 czerwca 1923 roku ) czy też odwrotnie jak wspomina jeden z mieszkańców Białowieży. Według niego Józef Bałachowicz jechał do Hajnówki i to, można rzec przypadkowo, ponieważ drogę tę przebyć miał Stanisław, ale z powodu kłopotów z koniem musiał pozostać w Białowieży. Jako że sprawa była dość pilna zastąpił go Józef. W towarzystwie trzech mężczyzn wyruszył furmanką w drogę, kiedy minęli Górę Batorego drogę zastąpiło im kilku mężczyzn, było około pierwszej w nocy. Jeden z nich zapytał o Bałachowicza i usłyszawszy odpowiedź Józefa - strzelił. Kula ugodziła generała prosto w głowę, zabijając na miejscu. Bandyci otworzyli ogień Inną wersję podaje gazeta relacjonująca w roku 1928 proces Bajki. Czytamy tam, że 11 czerwca Józef Bałachowicz rano w towarzystwie Peremykina i Wiszniakowa pojechał do banku w Hajnówce po pieniądze na wypłaty dla pracowników. Zabójcy zasadzili się na niego w Puszczy przy drodze, którą miał wracać. "Na 40 kilometrze szosy Bielsk- Białowieża" ustawił się Aleksander Bartosiak i z latarką w ręku kontrolował przejeżdżające furmanki. Gdy nadjechał wóz z generałem Bałachowiczem, Bartosiak zapytał podróżnych o godzinę, a otrzymawszy odpowiedź krzyknął w stronę towarzyszy "pierwszy", dając znać w którym miejscu na wozie znajduje się ofiara. Bałachowicz zorientował się, że to napad i zawołał " kto tam? Wychodzić na szosę!" jednak bandyci otworzyli ogień. Spłoszony koń pogalopował z nieżyjącym już Józefem i dopiero po kilkudziesięciu metrach wjechał wraz wozem do rowu. Tam zastała go policja. Była godzina 23.00. Józef Bułak - Bałachowicz miał 29 lat. Ciało wystawione zostało w kaplicy katolickiej urządzonej w pałacu w Białowieży, a następnie odbył się pogrzeb. Generał Józef Bułak - Bałachowicz spoczął na cmentarzu w Białowieży, dziś jego grób jest zapomniany i tylko sporadycznie pojawiają się tam znicze i kwiaty.".
 

A cóż niosą na chudych barkach,

Na rękach we krwi, na nogach w łapciach?

- Swoją krzywdę

Wiersz z opowiadania "Królestwo Białorusi".

A dokąd niosą tę krzywdę wielką,

A dokąd niosą, by ją pokazać?

- Na świat cały!

Utwór poety białoruskiego Janka Kupały.

A któż gromadę, milion niejeden

Z krzywdą iść uczył, ze snu ją zbudził?

- Bieda rozpacz!

Przekład na polski Jan Huszcza.

image

źródło: http://www.vivarium.com.pl/k/86373/Antologia-poezji-bialoruskiej-BN

A czego, czego im się zachciało,

Im pogardzonym, ślepym i głuchym?

- Zwać się ludźmi!

Białoruś skonstruowała unikalny hybrydowy system rakietowy!
źródło: dziennik-polityczny.com
- Niesforne Dziecię Gutenberga.
 
 
W notce lokowanie produktów - KSIĄŻEK :):):)

Ciekawy świata i życzliwy ludziom, ale nie pozbawiony szczypty złośliwości niezbędnej do przeżycia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura