8 obserwujących
21 notek
248k odsłon
  371   4

Europo uwolnij Assange'a — zlot i koncert. Wydarzenie dla ludzi ceniących prawdę

Dzisiaj o godzinie 14-stej na brukselskim Place de la Monnaie odbędzie się „EU Free Assange Concert/Rally”. Ten zlotokoncert jest największym wydarzeniem wspierającym Juliana Assange w tym roku. 3 dni temu sąd w Londynie wydał bowiem formalny nakaz ekstradycji założyciela WikiLeaks do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu 175 lat więzienia za opublikowanie dowodów zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i tortur.

Imprezę organizuje kilka europejskich grup, które połączyły siły pod wspólną nazwą Free Assange Wave. Są wśród nich główne organizacje wspierające prawa człowieka i wolność informacji m.in. Amnesty International,  Reporters Sans Frontières (RSF) czy Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ). Co ważne medialnie, ta ostatnia jest największą na świecie organizacją dziennikarzy, gdyż reprezentuje 600 000 przedstawicieli mediów z ponad 187 związków i stowarzyszeń w więcej niż 140 krajach.

Fanpage Free Assange Wave daje jasno do zrozumienia, że: „Wolność dla Juliana Assange'a jest dla nas ważna nie tylko ze względu na wolność dla niego samego, ale również ze względu na to, że redukcja wolności słowa i prasy ma znaczenie i konsekwencje dla każdego z nas, czyli całej reszty społeczeństwa”. Dlatego UE ma wręcz moralny obowiązek, by stanąć w jego obronie. Zwłaszcza w czasach, gdy w całej Europie wydają się odradzać duchy ze straszliwej przeszłości. A jak wiadomo, Julian Assange przez długie lata w WikiLeaks walczył ze zbrodniami wojennymi ujawniając dane osób, które je popełniły. Jego mottem jest natomiast ponadczasowy cytat „jeśli wojnę można wywołać kłamstwem, pokój można wywołać prawdą”.

Sercem zgromadzenia będzie bezpłatny koncert plenerowy z występami takich artystów jak: Chicks on Speed, Jeremiah Day, David Rovics, Unnur Andrei, Jack O'Shea. Ponadto przemawiać na nim będzie sporo wybitnych osobistości. Wśród nich są brytyjski parlamentarzysta i były przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn, były minister spraw wewnętrznych Islandii Ögmundur Jónasson; poseł do parlamentu niemieckiego Andrej Hunko; żona Juliana, Stella Assange; ambasador WikiLeaks, Joseph Farrell; akademicki obserwator prawny, Deepa Driver; Julie Majerczak z Reporterów bez Granic, Ernest Sagaga z IFJ i wielu innych. Każda z tych zacnych person będzie przedstawiać kluczowe aspekty sprawy Assange'a i jej konsekwencje dla dziennikarstwa, wolności słowa, demokracji i prawa międzynarodowego.


Na koniec dodam, że uwolnienie Juliana Assange od „kary za prawdę” jest ważna dla nas wszystkich, albowiem dezinformacja i łamanie praw człowiek zabija demokrację i wprowadza dyktat. Twórca WikiLeaks od zawsze o tym wiedział, dlatego też jest znienawidzony przez despotyczne i militarne mocarstwa.

P.S. Więcej na jego temat dowiecie się z biografii mojego autorstwa pt. „Julian Assange — męczennik prawdy”. 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale