3 obserwujących
148 notek
41k odsłon
  187   0

Być może ugoda o Turów jest zbyt późno i Turów trzeba będzie zamknąć.

U zwolenników Pis euforia w końcu Polska dogadała się z Czechami w sprawie Turowa. Zapłacimy 45 milionów Euro należne Czechom za szkody środowiskowe i zapewne Czesi dostali możliwość wieloletniego kontrolowania działalności Turowa pod względem wpływu tej kopalni na środowisko.

Czy to już koniec sagi o Turowie i teraz kopalnia ta będzie mogła pracować bez kłopotów prawnych przez następna dekadę?

Gdybyśmy rok temu zgodzili się pokryć szkody środowiskowe i kontrole środowiskową tej kopalni to temat pewnie byłby zamknięty na parę lat, jednak teraz jest już chyba za późno aby od tak się dogadać i zapomnieć o sprawie.

Te 45 milionów odszkodowania to nie koniec kosztów ponieważ będziemy musieli jeszcze zapłacić dodatkowo 68 milionów kar za nie wykonywanie wyroków TSUE.

Należy jeszcze zadać pytanie dlaczego Morawiecki akurat dzisiaj pilnie jechał do Czech aby się dogadać?

Ponieważ dzisiaj Rzecznik TSUE wydał orzeczenie że wydanie koncesji na wydobycie węgla w Turowie odbyło się niezgodnie z prawem Unijnym (chodzi o wydanie koncesji bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko) a obecna ocena oddziaływania na środowisko jest niekompletna i nie można na jej podstawie udzielić koncesji na wydobycie węgla.

https://www.salon24.pl/newsroom/1202617,rzecznik-tsue-o-kopalni-turow-polska-naruszyla-prawo-unii-europejskiej

Tłumacząc na Polskim według Rzecznika TSUE wydobycie węgla w Turowie jest nielegalne.

Ugoda Polsko Czeska kończy spór między tymi Krajami ale wydaje się że trochę za późno. Skoro stwierdzono już że Turów działa nielegalnie to teraz muszą zacząć działać instytucje Unijne które będą domagać się działań naprawczych aby kopalnia w Turowie działała zgodnie z prawem albo będzie trzeba ją zamknąć.

Pytanie pozostaje czy kopalnia Turów dostanie pozytywną ocenę oddziaływania na środowisko a jej brak oznacza dalsze kłopoty Turowa. I trzeba tu zaznaczyć że skoro na początku nie zrobiono takiej oceny oddziaływania na środowisko a następnie dołączono ją niekompletną to z dużą dozą prawdopodobieństwa jej wpływ na środowisko jest tak bardzo szkodliwy że trzeba będzie ją zamknąć.

Niestety spełniły się już trzy z czterech moich przepowiedni i pytanie jest co z czwartą. A brzmiały one następująco:

Najpierw zapłacimy odszkodowanie Czechom,

potem zapłacimy kary TSUE

następnie Morawiecki ogłosi sukces

a na koniec będziemy musieli zamknąć Turów.


Pokaz nieudolności tej władzy.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale