Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
187 obserwujących
1449 notek
3441k odsłon
  2568   0

Czy fizyka stoi u progu nowego odkrycia?

Czasopismo „Stanford University News” zamieściło artykuł p.t. The strange case of solar flares and radioactive elements
 
When researchers found an unusual linkage between solar flares and the inner life of radioactive elements on Earth, it touched off a scientific detective investigation that could end up protecting the lives of space-walking astronauts and maybe rewriting some of the assumptions of physics.
L.A. Cicero Peter Sturrock
 
Peter Sturrock, professor emeritus of applied physics
 
BY DAN STOBER ...
 
O co idzie? Przez przypadek zaobserwowano, że rozpad promieniotwórczy pierwiastków radioaktywnych może być zaburzany przez tajemnicze procesy we wnętrzu Słońca. Coś co fizycy uważali dotychczas za za wielkości stałe, jak czas półrozpadu, może nie być wielkością stałą.
 
radioactive decay rate oscillations
 
Otwiera to drogę do alchemii, podważa datowanie oparte na węglu C14, co może przewrócić do góry nogami (w stylu Fomenki ) nasze datowanie historii, otwiera wrota ku nieznanemu i nowemu. Fizycy i astrofizycy nie mają pojęcia jakie to procesy wewnątrz Słońca mogą wpływać na radioaktywność pierwiastków na Ziemi. Oczywiście nie brak spekulacji. Winą próbuje obarczać się tajemnicza neutrina – bo o nich najmniej wiadomo, więc na nie najłatwiej zwalić winę. Ale, moim zdaniem, wcale też nie jest pewne czy to procesu na Słońcu odpowiedzialne są za obserwowane oscylacje radioaktywności. Obserwuje się cykl 33-dniowy, podczas gdy cykl słoneczny ma 28 dni. Spekuluje się więc, że wnętrze Słońca może obracać się wolniej. Może i tak jest. Ale co jeśli tak nie jest? Co jeśli zarówno Słońce jak i Ziemia są pod wpływem jakiegoś nieznanego dotąd fizyce czynnika trzeciego?
 
Artykuł naukowy opisujący zaobserwowane zjawiska w oszczędnych i ostrożnych słowach:
 
Evidence for Solar Influences on Nuclear Decay Rates
Authors: Ephraim Fischbach, Peter A. Sturrock, Jere H. Jenkins, Daniel Javorsek II, John B. Buncher, John T. Gruenwald
(Submitted on 20 Jul 2010)
 
Abstract: Recent reports of periodic fluctuations in nuclear decay data of certain isotopes have led to the suggestion that nuclear decay rates are being influenced by the Sun, perhaps via neutrinos. Here we present evidence for the existence of an additional periodicity that appears to be related to the Rieger periodicity well known in solar physics.
 
Comments: Presented at the Fifth Meeting on CPT and Lorentz Symmetry, Bloomington, Indiana, June 28-July 2, 2010
Subjects: High Energy Physics - Phenomenology (hep-ph); Solar and Stellar Astrophysics (astro-ph.SR); Nuclear Experiment (nucl-ex)
Cite as: arXiv:1007.3318v1 [hep-ph]
 
dostępny jest w sieci.
Peter Sturrock kończy swój wczorajszy artykuł w Stanford University News tymi słowy:
 
Jeśli to nie neutrino jest odpowiedzialne za zaobserwowane zmiany radioaktywności „Wtedy musiałoby być to coś o czym dotąd nie wiemy, jakaś nieznana cząstka, która jest także emitowana przez Słońce i ma ten właśnie efekt, i byłoby to jeszcze bardziej godne uwagi.”
Lubię to! Skomentuj390 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie