Blog
Układ otwarty
Arkadiusz Jadczyk
Arkadiusz Jadczyk fizyk teoretyk
157 obserwujących 1255 notek 2963817 odsłon
Arkadiusz Jadczyk, 4 grudnia 2017 r.

Pierwszy krok na manowcach

650 53 1 A A A

Jak obiecałem, tak i robię. Stawiam pierwszy krok na manowcach.


Jak to ślicznie śpiewa milutka mała Ania Chwałczyńska: najtrudniejszy pierwszy krok, potem łatwo mija rok.


Stawiając mój pierwszy krok pociągam na manowce także Ciebie Czytelniku. Czy zechcesz mi towarzyszyć? Jak daleko ze mną zajdziesz – od Ciebie tylko zależy. Jednak chciałbym byś mnie nie opuszczał w tej trudnej i niebezpiecznej wyprawie. Gdy wdepnę w bagno, a zapewne czasem wdepnę, pomocna mi będzie Twoja ręka. A także ostrzeżenie gdy zacznę wchodzić na niebezpieczne tereny. Nie to, żebym niebezpieczeństw unikał! Jednak ostrzeżenie jest zawsze pomocne.


Moim celem jest zrozumienie tego co kryje się za tzw. zjawiskami paranormalnymi. Wiele o nich napisano. Bodaj tak samo wiele jak o szczególnej teorii względności. Teoria względności – jedni ją stawiali na piedestale, bodajże przytłaczająca większość. Inni ją krytykują. Także eksperci. Jaki będzie w przyszłości jej los? Poczekamy, zobaczymy. Zjawiska paranormalne podobnie. Tyle że na odwrót. Większość przybiera postawę krytyczną, często wręcz potępiająco-ośmieszającą. Inni, także eksperci, nie mają żadnych wątpliwości co do konieczności rozwoju badań w tym kierunku.


A teraz mój pierwszy krok. Od czegoś trzeba zacząć. Wybrałem rok 1974, kiedy to w Genewie miała miejsce konferencja „Quantum Physics and Parapsychology”. Kwantową fizykę dość dobrze znam, parapsychologią się interesuję, zatem dla mnie to dobry początek. Materiały konferencji zostały wydane. Mam tę książkę.


image


To ta otworzona na artykule Geralda Feinberga „Precognition – A memory of things future”, „Prekognicja – Pamięć rzeczy przyszłych”. I od tego artykułu zacznę. Nota bene zaraz potem jest artykuł Hindusa, filozofa, C. T. K. Chari p.t. „Parapsychology, quantum logic, and information theory”. Ten Chari w bibliografii, która liczy sobie 50 pozycji z rozpędu, i bez wyraźnej potrzeby, zacytował nawet moją pracę „Quantum logic and indefinite metric spaces”. Jednak wolę się skupić na pracy amerykańskiego fizyka Geralda Feinberga, jakby nie było fizyka i to pierwszej klasy. imageNie dlatego, by artykuł Feinberga coś istotnego wnosił do tematu, ale dlatego, że od czegoś/kogoś trzeba zacząć, a Feinberg to ktoś. Pracował na Uniwersytecie Columbia, bywał w Princeton, bywał w Brookhaven Laboratories, przewidział istnienie muonowego neutrino, stworzył teorię cząstek szybszych niż światło – tachionów. Jak mało który dużej klasy fizyk interesował się także zjawiskami paranormalnymi. Nie to, żeby je studiował. Na to szkoda mu było czasu. Ale chciał wiedzieć co w trawie piszczy i na wszelki wypadek, gdyby się okazało, że w tym coś jest, zaczepić się za ten temat. Tak przynajmniej ja to odbieram na podstawie lektury jego artykułu. Jakby nie było wybrał się do Genewy na konferencję parapsychologiczną. Prawdę mówiąc na tej konferencji było więcej fizyków, w tym znany francuski fizyk Olivier Costa de Beauregard – ten miał jednak do Genewy znacznie bliżej niż Feinberg!


Teraz do rzeczy: co Feinberg powiedział na temat prekognicji, czyli znajomości zdarzeń przyszłych? Powiedział bardzo niewiele. Na wszelki wypadek, by się nie nikomu nie narazić, kilka razy nadmienił, że nie zna literatury, nie wie czy prekognicja czasem może ma miejsce, ale by się wcale nie zdziwił gdyby faktycznie zachodziła. Bowiem nie ma nic w fizyce co by temu przeszkadzało. Relatywistyczne równania falowe mają zarówno rozwiązania rozchodzące się przyszłość (opóźnione) jak i rozchodzące się w przeszłość (przedwczesne). Fizycy te przedwczesne odrzucają z tego tylko powodu, że ich nie obserwujemy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by stanowiły bardzo małą domieszkę do tych opóźnionych. Feinberg zaproponował nawet doświadczenie które by taką domieszkę mogło wykryć – gdyby nie była zbyt mała. I to właściwie cała treść artykułu Feinberga. Po jego wykładzie była dyskusja. Pytano m.in. o Nostradamusa i jego przepowiednię dotyczącą losu Ludwika XVI i Marii Antoniny.


Maria Antonina - Królowa Francji, żona Ludwika XVI, skazana na śmierć podczas rewolucji francuskiej. ... W drodze na szafot, gdy nadepnęła na nogę oczekującego kata miała powiedzieć: "Przepraszam monsieur, zrobiłam to niechcący".


Na co Feinberg odpowiedział, że nie może czytać starego francuskiego i że jako fizyk woli mieć do czynienia z aparaturą a nie z ludźmi.


I tak zrobiliśmy pierwszy krok. Ten był łatwy. Chyba uniknąłem niebezpieczeństw. Drugi jednak będzie trudniejszy. To w następnej notce.


Opublikowano: 04.12.2017 19:38. Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:57.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki.

Katalog SEO Katalog StronRanking i toplista blogуw i stron

Najlepsze Blogi Katalog blogów. Najlepsze blogi. world map hits counter
map counter

Życie jest religią.
Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem.
Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone.
Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić.
Dla tych ludzi świat zgaśnie.
Staną się dokładnie tym co dali życiu.
Staną się jedynie snem w "przeszłości".
Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości"Lista wszystkich wpisów

 

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @deda  Przestrzeń topologiczna może być sumą rozłączną punktu, odcinka i dysku. Jaki...
  • @tichy  "@Stonka Ziemniaczana " a jest krzywa zwana prostą ?"Wsadź se piórko w kapelusz, i...
  • @tichy  "A dla kuli potrzebujesz 4-przestrzeni, a ta nie wiadomo gdzie jest, i czy w ogóle...

Tematy w dziale Technologie