Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  134   0

12. Konferencja Ambasadorów w Turcji. Sukcesy i wyzwania dla tureckiej dyplomacji.

Tureccy ambasadorowie służący i w kraju, i za granicą, spotkali się w formacie hybrydowym na 12 Konferencji Ambasadorów, która odbyła się 9-10 listopada.

Ta coroczna konferencja organizowana jest od 2008 roku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji. Podczas spotkań ambasadorowie, wspólnie z urzędnikami wyższego szczebla, dyskutują o rozwoju regionalnym i globalnym.

W związku z pandemią, Konferencja po raz pierwszy odbyła się w formacie hybrydowym, gdzie ambasadrowie pełniący służbę w kraju byli obecni fizycznie w Kompleksie Prezydenckim, a ambasadorowie pracujący za granicą dołączyli do spotkania zdalnie. 

Tegorocznym tematem przewodnim była: "Turecka Dyplomacja w Setną Rocznicę Niepodległości: od Tradycji do Przyszłości". Temat ten miał na celu podkreślić dynamiczną naturę tureckiej dyplomacji przez ostatnie 500 lat, która czerpie z tradycji i innowacyjnych inicjatyw.

9-go listopada, w poniedziałkowy poranek, MSZ, Mevlüt Çavuşoğlu, oraz Ambasadorowie odwiedzili Cmentarz Męczenników Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Mauzoleum Atatürka.

image

Mauzoleum Atatürka znane także jako Anıtkabir (Grób Pamięci), Ankara.

Tego samego dnia, Recep Tayyip Erdoğan wygłosił przemówienie w Kompleksie Prezydenckim w Ankarze (tłumaczenie z oficjalnej strony Prezydenta Turcji).

"ZAPEWNILIŚMY POMOC MEDYCZNĄ 155 KRAJOM I DZIEWIĘCIU ORGANIZACJOM MIĘDZYNARODOWYM"

Nic tak bardzo jak pandemia nie ukazało słabości infrastruktury medycznej i pomocy społecznej ekonomicznie silnych krajów. Prezydent Erdoğan oświadczył, że Turcja bardzo dobrze poradziła sobie z pandemią COVID-19. "Ze zrozumieniem, że przyjaciel w potrzebie jest prawdziwym przyjacielem, zapewniliśmy wsparcie medyczne 155 krajom i dziewięciu organizacjom międzynarodowym, które poprosiły nasz kraj o pomoc. Zapewniliśmy tę pomoc, nie jako akt dyplomacji publicznej, ale jako wymóg naszej wiary, kultury i polityki zagranicznej, która jest przedsiębiorcza oraz humanitarna."

"NIE MOŻEMY ZATRZYMAĆ UTRATY PRESTIŻU ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH, JEŻELI NIE ZMIENIMY NASZEJ MENTALNOŚCI ZGODNIE Z OKOLICZNOŚCIAMI NOWEJ ERY"

Podkreślając, że pandemia uwidoczniła bezsilność organizacji międzynarodowych, prezydent Erdoğan powiedział: "Nie możemy zatrzymać utraty prestiżu organizacji międzynarodowych, jeżeli nie zmienimy naszej mentalności, instytucji i zasad, zgodnie z okolicznościami nowej ery. Obecny system globalny chroniący raczej silnych, a nie tych mających rację, raczej garstkę mniejszości niż większość, i raczej bogatych niż biednych, nie może dalej istnieć w takiej formie."

Turcja włoży wysiłek w podwyższenie efektywności wielonarodowych organizacji, których jest członkiem, takich jak: Organizacja Współpracy Islamskiej, D-8 Organizacja Współpracy Gospodarczej, Rada Współpracy Państw Języków Tureckich, Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego. "Bezinteresownie pracujemy nad tym by nasz kraj stał się jednym z decydentów założycielskich nowej ery," podkreślił Erdoğan, dodając: "Bronimy swoich interesów narodowych nie naruszając naszych zasad i antycznych wartości. Wzięliśmy sprawy w swoje ręce, podczas gdy wieloletnie więzy sojusznicze są poświęcane dla organizacji terrorystycznych, apostołowie demokracji rozdeptują demokrację, każdy walczy dla siebie."

Zwracając uwagę na walkę Turcji z organizacjami terrorystycznymi w Syrii i Iraku, a także wsparcie Ankary dla legalnego rządu w Libii i jego wysiłków w ochronie prawa oraz korzyści we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, Prezydent Erdoğan powiedział: "Mamy nadzieję, że UE najszybciej jak to możliwe obudzi się ze strategicznej ślepoty, która oddziela Turcję od unii. Teraz jest to już pewne, że język szantażu i gróźb nie działa. Nasza propozycja konferencji, w której wezmą udział wszystkie kraje nadbrzeżne wschodniej części Morza Śródziemnego, również Turcy cypryjscy, odzwierciedla naszą chęć do rozwiązania problemu poprzez dialog. Odkrycie 405m3 złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym jeszcze bardziej wzmocniło naszą wolę. Wierzę, że już wrótce otrzymamy także dobre wieści z poszukiwań na Morzu Śródziemnym."

"ISLAMOFOBIA JEST WSPIERANA NA POZIOMIE PREZYDENCKIM"

Turcja musi być silna nie tylko w obronie swoich własnych interesów, ale także w obronie interesów swoich przyjaciół, również braci i sióstr, zaznaczył Prezydent.

Podkreślając tureckie wsparcie dla Azerbejdżanu, który walczy o swoje ziemie okupowane przez Ormian, Prezydent Erdoğan jeszcze bardziej podkreślił, że Grupa Mińska przez 28 lat opresji ze strony Armenii nie znalazła rozwiązania konfliktu. Radość i nadzieja Turcji na zakończenie konfliktu wzrosły po tym, jak wyzwolono miasto Şuşa.

Poruszając temat ataków na Muzułmanów i Turków w różnych krajach na świecie, szczególnie w Europie, Prezydent Erdoğan powiedział: "Prawie codziennie otrzymujemy doniesienia o prześladowaniu tureckich i muzułmańskich meczetów, szkół oraz miejsc pracy. Islamofobia jest promowana i wspierana na szczeblu prezydenckim. Pod pretekstem wolności myśli przeprowadzane są podłe ataki na święte wartości Muzułmanów. Zwalczanie islamofobii jest koniecznością i ze względu na naszą wiarę, i ze względu na odpowiedzialność za naszych obywateli za granicą."

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka