Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
27 notek
13k odsłon
  144   0

Wyruszy pierwszy pociąg eksportowy z Turcji do Chin

3-go grudnia, na oficjalnej stronie Kolei Państwowych Republiki Turcji, TCDD -  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, pojawiła się informacja o pierwszej podróży pociągu eksportowego z Turcji do Chin. Pociąg odjedzie 4-go grudnia o godzinie 1400 czasu tureckiego (1200 czasu polskiego) ze stacji Kazlıçeşme znajdującej się po europejskiej stronie Stambułu i planowo przejedzie tunelem Marmaray, linią kolejową Baku-Tbilisi-Kars BTK i Korytarzem Środkowym prowadzącym prosto do Chin.

image

Mapa Transkaspijskiej Międzynarodowej Trasy Transportowej, źródło: Middle Corridor.

Według oświadczenia, do tej pory na linii Chiny-Turcja-Europa z powodzeniem eksploatowano 10 składów blokowych. Pierwsza podróż pociągu tranzytowego z Chin do Europy odbyła się pod koniec 2019-go roku.

Pociąg z Turcji do Chin w ciągu 12 dni przejedzie 8 693 km, dwa kontyntenty, dwa morza i pięć krajów. 4-go grudnia o godzinie 1400 czasu tureckiego Minister Transportu i Infrastruktury, Adil Karaismailoğlu, odeśle pojazd ze stambulskiej stacji. Pojazd przejedzie przez Stambuł, północnozachodnią prowincję Kocaeli, stolicę Ankarę, centralną prowincję Sivas i wschodnią prowincję Kars. Pociąg ma planowany postój na stacji Achalkalaki w Gruzji, potem przejedzie przez Azerbejdżan by odbyć przeprawę przez Morze Kaspijskie do Kazachstanu, stamtąd bezpośrednio pojedzie do chińskiego miasta Xi'an. 

Według podanych informacji w 42 kontenerach znajdować się będzie sprzęt AGD - lodówki.

Podczas rozmowy dla Bloomberg HT, Starszy Dyrektor ds. Operacji Logistycznych Rynków Wschodzących BSH, Mehmet Sait Baykara, potwierdził, że wielkość eksportu do Chin jest niewielka. Zwrócił jednak uwagę na potencjał kolei, dzięki której eksport do Chin może wzrosnąć. 


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale