0 obserwujących
12 notek
26k odsłon
  3828   0

Kluczowy dowód zbrodni smoleńskiej w opinii p. Macierewicza

Jednym z głównych dowodów oskarżenia o zamach smoleński jest, zdaniem Antoniego Macierewicza, stan wraku kadłuba Tu-154M przed celowym zniszczeniem go przez Rosjan.

Na użytek tych, którzy mają trudności z pobieraniem z serwera Sejmu RP relacji z działań zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską, sporządziłem transkrypcję fragmentu jej ostatniego posiedzenia, w którym p. Macierewicz omówił kluczowy być może dowód zbrodni smoleńskiej: stan części pasażerskiej wraku kadłuba Tu-154M tuż po katastrofie, jeszcze przed umyślnym zniszczeniem go przez Rosjan.

Celem spotkania w gmachu Sejmu w piątek 10.2.2012 było zapoznanie członków Zespołu z multimedialnym programem komputerowym, umożliwiającym internautom wirtualną wędrówkę po terenie katastrofy smoleńskiej. W trakcie prezentacji programu p. Macierewicz zwrócił uwagę na leżące pośrodku pobojowiska szczątki kadłuba polskiego tupolewa, następująco komentując wyświetlaną animację komputerową i zdjęcia, które posłużyły do jej stworzenia (kolejność zdjęć, interpunkcja i podkr. moje):

”To jest najmniej znana część samolotu, a ze względu na swoje szczególne ułożenie i kształt - ze względu badawczego być może najważniejsza: główna część kadłuba, która została niejako „wywinięta”.

To jest spód kadłuba, tu, to jest spód kadłuba. Ta... jak Państwo zobaczycie... ten środek został wydmuchnięty niejako, tutej zostały gołe blachy - co zobaczycie Państwo zresztą na... za chwilę... na zdjęciu.

To jest... to są burty wywinięte na zewnątrz. One zostały następnie odcięte przez Rosjan tak, żeby nie można było zobaczyć, iż ten.. ta... ten kadłub, wywinięty w powietrzu, spadł odwrócony, a nie przesuwał się po ziemi.

Drugą część burty... - o, widzicie Państwo: widać, na przestrzał można zobaczyć drugą stronę – nic nie... nie przeszkadza wzrokowi, nie zatrzymuje wzroku. Nie ma nic w środku - a to jest część technologiczna, która powinna być wypełniona różnorodnymi częściami.

O, to jest druga burta, wywinięta na zewnątrz. Gdyby je złożyć, one się zamykają. I tworzą pełen kadłub. A tak wyglądają zdjęcia tej części. O tu widać, że wszystko widać na... na... na przestrzał.”

Ujęcia powyżej (kolejność moja, nie z prezentacji), z których ostatnie wyobraża rozdarty od środka kadłub, widziany od tyłu, pochodzą z animacji komputerowej komentowanej przez p. Macierewicza, przedstawiającej z różnych ujęć największe i najważniejsze części wraku tak, jak one leżały na pobojowisku tuż po katastrofie. Następujące dwa (a jest ich więcej), bardziej szczegółowe, są fotografiami omówionych wcześniej fragmentów wraku:

Antoni Macierewicz omawianie wraku kadłuba Tu-154M zakończył wyświetleniem planszy z następującą treścią, stanowiącą oskarżenie niezidentyfikowanych dotąd sprawców o dokonanie w Smoleńsku zbrodniczego zamachu na elitę naszego kraju, a także o tuszowanie tej niesłychanej zbrodni przez Rosjan:

"Pasażerska część kadłuba samlotu ograniczona z jednej strony centropłatem a z drugiej rufą. Ta część kadłuba mierząca ok. 10 metrów długości leży w poprzek toru samolotu w pozycji odwróconej.

Po obu stronach widać wywinięte na zewnątrz burty przedziału pasażerskiego oznaczone od spodu czerwonymi pasami. Między nimi widać półokrągły dół samolotu, luk bagażowy (oddzielony siatką) i podłogę. Zerwany panel podłogi wzdłuż burty pokazuje kierunek oddziaływania energii niszczącej samolot.

Już w pierwszych dniach po katastrofie burty odcięto tak, że powstaje wrażenie, iż zostały urwane w trakcie przemieszczania się po terenie katastrofy. W istocie część ta została rozerwana energią idącą zapewne od luku bagażowego do przedziału pasażerskiego. Gdyby złożyć leżące części zgodnie ze schematem samolotu okaże się, że tworzą one miejscami zamkniętą całość kadłuba. Tu znajdowało się najwięcej osób, które zostały wyrzucone wraz z całą zawartością samolotu na zewnątrz."

Cześć ich pamięci...

Całość relacji z ostatniego posiedzenia komisji sejmowej ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej można zobaczyć, korzystając z następujących linków, które wykorzystałem pro publico bono dla sporządzenia mojej relacji:

http://www.youtube.com/watch?v=0W9p3ca1rtU

http://vod.gazetapolska.pl/1162-kadlub-rozerwany-od-srodka

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nzw-p3EcAlE

Wirtualne odwiedziny miejsca katastrofy smoleńskiej są od dziś dostępne (aczkolwiek już bez komentarza p. Macierewicza) na stronach Zespołu pod adresem:

http://www.smolenskzespol.sejm.gov.pl

 

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale