2 obserwujących
13 notek
4167 odsłon
  237   10

Nikodem Skotarczak ,,Nikoś" i jego historia

zdjęcie Nikodema Skotarczaka z Wikipedii
zdjęcie Nikodema Skotarczaka z Wikipedii
Czemu zginął człowiek, o którego względy zabiegały ówczesne VIPy Trójmiasta i nie tylko...

Na internetowej encyklopedii Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikodem_Skotarczak

,,Na początku lat 90. powrócił do Polski nielegalnie przez Austrię. W 1991 roku poznał w Krakowie swoją ostatnią, czwartą żonę – Edytę. “Nikoś” był już wówczas bardzo znaczącym paserem samochodowym na dużą skalę. Nie jest tajemnicą, że samochody, które „sprowadzał” zza granicy na podstawione i chętne osoby, były sprzedawane między innymi przedstawicielom ówczesnych elit, w tym członkom lokalnych i centralnych struktur PZPR, a także milicjantom, przedstawicielom resortów, hierarchom kościoła i innym notablom"
,,Został zastrzelony 24 kwietnia 1998, gdy około południa do agencji towarzyskiej „Las Vegas” mieszczącej się przy ul. Chwarznieńskiej 170a w Gdyni weszło dwóch zamaskowanych mężczyzn. Jeden z nich strzałami z małej odległości zabił Nikodema Skotarczaka i rykoszetem zranił jego przyjaciela i wspólnika Wojciecha K., ps. „Kura”, jednego z oficjalnych założycieli i współwłaściciela firmy ubezpieczeniowej Hestia[9]. Nikoś i Kura wraz ze swoimi żonami świętowali imieniny Wojciecha K., ps. Kura[10]. W klubie Las Vegas przebywały także żony „Nikosia” i „Kury”[11]. Śledztwo prowadzone przez prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku – Janusza Kaczmarka i Konrada Kornatowskiego nie przyniosło rezultatów. Zabójcy, ani ewentualnych zleceniodawców, nie schwytano." - Fragmenty z Wikipedii

Bardzo polecam książkę żony Nikosia, która niedawno miała premierę ,,Nikodem Skotarczak Nikoś Ruletka życia" gdzie możecie dowiedzieć się o wielu mało znanych wcześniej rzeczach z życia Nikosia ( i wielu ludzi z nim powiązanych), zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć, a także listy pisane przez Nikodema Skotarczaka i dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej. Ja sam, chociaż wiem bardzo dużo o Trójmieście, dowiedziałem się tam kilku kwestii. Można książkę zamówić za pośrednictwem strony autorki www.edytaskotarczak.com gdzie są też linki do social mediów, bezpośrednio na stronie wydawcy lub na allegro.

Trzeba jeszcze podkreślić, że bardzo ciekawa jest nie tylko postać samego Nikosia, ale również jego bliższe i dalsze otoczenie z lat 80 i 90. Wielu szanowanych biznesmenów, w tym z list 100 najbogatszych Polaków z którymi znał się dobrze a z niektórymi jak np. Wojciechem czy Mariuszem robił interesy, a także aktorzy, piosenkarze, sportowcy czy politycy. W książce wdowy po Nikosiu trochę jest na ten temat.

Nie wszyscy też wiedzą, że Nikoś był odznaczony jako Zasłużony dla Miasta Gdańska za jego wsparcie dla klubu sportowego Lechia Gdańsk w latach 80, a odznaczył go ówczesny prezydent Gdańska. Jego zabójstwo do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i niewyjaśnionych. Czy zginął z rąk tzw. ,,przyjaciół" na ich zlecenie, dziś i już wtedy tzw. szanowanych biznesmenów (z kryminalną przeszłością w kilku przypadkach) czy też wrogów z innego regionu Polski? Kto miał w tym największy interes aby Nikoś zginął? Wątków jest kilka, ale moim zdaniem odpowiedzi należy szukać w Trójmieście i to w bliskim, najbliższym kręgu Nikosia.

Zobacz galerię zdjęć:

Kura i Nikoś w Villi Hestia w Sopocie
Kura i Nikoś w Villi Hestia w Sopocie Klub Las Vegas w Gdyni, gdzie zginął Nikoś będąc w towarzystwie Kury
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale