24 obserwujących
451 notek
387k odsłon
  8643   0

Polacy pomagali Niemcom w zagładzie Żydów?

Emocje Żydów żyjących w tamtej Polsce, ich niechęć do Polaków mogą być więc zrozumiałe. Rachel Roth zapewne doświadczyła ich w rodzinnym domu. Na nie nałożyła się później zbrodnia Niemców na polskiej ziemi i jej osobisty dramat. Ale oskarżanie Polaków o wspieranie, a wręcz współudział w Holokauście jest skrajnie niesprawiedliwe i niezgodne z prawdą historyczną. Jedna czwarta Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata upamiętnionych w Yad Vashem w Jerozolimie to Polacy, wśród nich Sendler, Bartoszewski, Ulmowie, Żabińscy, Karski, Iwaszkiewicz, Miłosz, Żegota, grupa Ładosia. Ponad siedem tysięcy osób, które pomagały Żydom w czasie wojny – bezinteresownie, narażając życie swoje i bliskich. I tysiące uratowanych przez nich istnień ludzkich. Jak można tego nie dostrzegać, nie doceniać i mówić o Polakach, że nie pomagali?

94-letnia dziś Rachel Roth mieszka w Nowym Jorku. W styczniu 2020 r. odwiedziła obóz Auschwitz z okazji 75. rocznicy wyzwolenia. Jak pisze w swojej książce, od 1956 roku była wielokrotnie zapraszana przez szkoły, uniwersytety i różne grupy z całego świata i na spotkaniach opowiadała o swoich wojennych przeżyciach. Stąd wziął się pomysł napisania książki.

Świadectwo Rachel Roth – polskiej Żydówki z Warszawy – która przeżyła w Polsce niemiecką okupację i zbrodnię na jej narodzie jest ważne, potrzebne i cenne. Jej oskarżenie  Polaków, niepotwierdzone doświadczeniem, tylko przytaczane z zasłyszanych historii, jest niesprawiedliwe i krzywdzące. Relacje polsko-żydowskie wymagają dużej wrażliwości od obu stron, nie tylko od polityków, ale także osób, które udzielają się publicznie, jak świadkowie Holokaustu. Tej wrażliwości Rachel Roth zabrakło.

Wrażliwości zabrakło też polskiemu wydawcy, który nie umieścił w książce choćby jednego zdania informacji, że książka zawiera oskarżenie Polaków o współudział w Holokauście. Jeszcze bardziej niezrozumiały jest patronat nad tą publikacją Telewizji Polskiej. Logo kanału TVP Historia widnieje na okładce książki. Czy rzeczywiście publiczna telewizja powinna ją wspierać?


Rachel Roth
Rachel Roth "Przysięgnij, że opowiesz". Wydawnictwo RM, 2020Lubię to! Skomentuj322 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura