Jerzy Bokłażec Jerzy Bokłażec
820
BLOG

Homoadopcja nie szkodzi

Jerzy Bokłażec Jerzy Bokłażec Polityka Obserwuj notkę 11

Sondaże nie pozostawiają wątpliwości: Polacy w większości sprzeciwiają się legalizacji związków homoseksualnych, a o homoadopcji nie chcą nawet słyszeć. Według Eurobarometru, adopcję homoseksualną akceptuje tylko 7 procent respondentów w naszym kraju, tyle samo co na Malcie, i jest to najniższy odsetek w Europie (najwyższy jest w Holandii – 69 procent).

Ale opinia publiczna ma to do siebie, że jest zmienna i można ją kształtować – przykładem radykalnej zmiany opinii w relatywnie krótkim czasie jest stosunek polskiego społeczeństwa do szkolnej katechezy. Religię wprowadzono do szkół w 1990 roku wbrew woli większości; według przeprowadzonego wówczas sondażu, prawie 60 procent Polaków uważało, że katecheza powinna odbywać się w parafiach, a tylko 35 procent poparło nowe rozwiązanie. Po kilkunastu latach proporcje się odwróciły: za religią w szkole opowiada się dzisiaj 72 procent Polaków, przeciwnego zdania jest 24 procent (CBOS, lipiec 2007). Dlatego nie kieruję się opinią większości, lecz głosem sumienia – przyjmuję zasadę niedyskryminacji i śmiało piszę o homoseksualnej adopcji, choć wiem, że dla wielu osób jest to pomysł tak samo ekscentryczny, jak niegdyś równouprawnienie kobiet.

Przede wszystkim nie jest prawdziwy często powtarzany pogląd, że adopcja przez parę homoseksualną jest dla dziecka szkodliwa. Wykazały to badania, których wyniki publikuje Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), przytaczając również obszerną bibliografię. Oto dokument APA (po angielsku, format pdf), podsumowujący badania:  Resolution on Sexual Orientation and Marriage

Przetłumaczyłem krótki fragment:

Nie ma naukowych podstaw do wnioskowania, że lesbijki i geje są niezdolni do pełnienia obowiązków rodzicielskich. Przeciwnie, wyniki badań wskazują, że rodzice homoseksualni tak samo jak heteroseksualni dążą do zapewnienia swoim dzieciom przyjaznej i zdrowej atmosfery. [...]

Nie zyskały naukowego potwierdzenia obawy, że dzieci wychowywane przez lesbijki lub gejów będą wykorzystywane seksualnie przez dorosłych, będą doświadczały ostracyzmu ze strony rówieśników lub będą izolowane w jednopłciowych społecznościach lesbijek lub gejów. W sumie wyniki badań wskazują, że pod względem rozwoju, przystosowania i dobrego samopoczucia dzieci wychowywane przez lesbijki lub gejów nie różnią się w sposób znaczący od dzieci heteroseksualnych rodziców.

Adopcja homoseksualna w Europie Najważniejszym spoiwem rodziny jest miłość, a nie ma żadnych dowodów, że przybrani homoseksualni rodzice mniej kochają swoje dziecko niż przybrani rodzice heteroseksualni. Często podnoszona przez krytyków homoadopcji sprawa braku „wzorców osobowych” ojca lub matki, który to brak miałby negatywnie wpływać na dzieci, nie została potwierdzona w badaniach. Zresztą polskie prawo dopuszcza adopcję przez osobę samotną, takie adopcje mają miejsce i jakoś nikt przeciwko nim nie protestuje – a przecież w tej sytuacji też mamy do czynienia z brakiem mężczyzny lub kobiety w rodzinie, a więc brakiem „wzorca” jednej płci. Na tym przykładzie widać, że sprzeciw wobec homoseksualnej adopcji wynika z uprzedzeń, a nie z racjonalnych i uzasadnionych przyczyn. Nie słyszałem też, aby ktokolwiek domagał się likwidacji domów dziecka – ale czy naprawdę dzieci w domach dziecka mają lepsze warunki rozwoju niż mogłyby mieć w kochającej, homoseksualnej rodzinie?

Oczywiście mogą się zdarzać przypadki, że przybrani rodzice źle się będą wywiązywać ze swoich rodzicielskich obowiązków wobec dziecka. Ale przecież takie przypadki zdarzają się również w sytuacjach adopcji heteroseksualnej, lecz nie słychać apeli, aby z tego powodu zakazać wszelkiej adopcji.

Myślę więc, że argumenty na rzecz homoseksualnej adopcji są poważne i na pewno warto je przemyśleć.

Świat, w którym istnieją religie, nie jest szczególnie sympatycznym miejscem. Jestem przekonany, że świat bez religijnych wierzeń, dogmatów, przesądów, bez religijnego przymusu, bez religijnej przemocy byłby lepszym światem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka