Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
87 obserwujących
1387 notek
510k odsłon
  338   0

Pierwsi ludzie - logicznie, mitycznie i mistycznie

Po ostatniej serii notek : [„Grzech” życia a podstawy filozofii”], pojawiły się refleksje szerszej natury – dotyczące przesłanek w określeniu pojawienia się pierwszych, zorganizowanych społeczności ludzkich. Z natury rzeczy te refleksje muszą mieć charakter wskazany w tytule. Nie da się jednoznacznie oddzielić tych sfer – a głównym problemem są zafałszowania historyczne czynione sukcesywnie. Czasy współczesne nie tylko ich nie odkłamują, a przeciwnie – wprowadzają dodatkowy chaos w wyobrażeniach.

Metody są takie same – na „odstępcę” nakładana jest kara śmierci. Kiedyś egzekwowana fizycznie, a obecnie jest to śmierć cywilna – wykluczenie ze środowiska, co może być karą nawet bardziej dotkliwą – przykładem Sokrates.

Dominującą narracją tyczącą pierwszych ludzi jest biblijny raj z Adamem i Ewą. Nawet osoby spoza tej, judaistycznej narracji, bardzo często się na nią powołują. Są opracowania wskazujące, że kod genetyczny zawiera wskazanie o pochodzeniu od „pierwszej matki”.

Pozostałe przekazy – są traktowane jako legendy o mitycznym charakterze. Także darwinowska teoria pochodzenia od małpy ma interpretacje, że może i od małpy, ale tej jednej – tej inteligentnej i obdarzonej świadomością.

Informacje o znalezionych szczątkach a to wielkoludów (u Żydów Nefilim), czy rasie karłowatej na wyspach Pacyfiku – raczej nie funkcjonują w świadomości publicznej. Także np. informacje pochodzące z tzw. „śpiewających talerzy” zostały utajnione przez władze chińskie.

W efekcie informacje o odbiegającym od obowiązującego przekazu nabierają charakteru mitycznego, albo związanego z wpływem „obcych”.

 Można założyć, że wszystkie mity mają jakieś pierwsze wzorce, które „podróżując w czasie” przybierają odmienne formy. Także mit raju z Adamem i Ewą miał swój pierwowzór, a może nawet kilka nałożonych na siebie opowieści. O jednym wątku – pierwszym idealnym świecie trwającym w bezruchu – pisałem. Ale nie jest to jedyny wątek.

Moje zainteresowania tematem wynikały z zainteresowania Jedwabnym Szlakiem i specyfiką kultury tybetańskiej. Z czasem uzupełniałem swą wiedzę tematyczną by dojść do wniosku, że bardzo przydatnym w odkrywanie wielu zależności są powiązania cywilizacyjne – czyli badanie śladów kulturowych.

Oczywiście, nie są to badania stricte naukowe, co chyba jest ich zaletą, gdyż pozwala na uniknięcie konieczności szczegółowego dowodzenia, ale w zamian umożliwia mentalne przeskoki i skojarzenia między odległymi zdarzeniami i przekazami.

Już po powrocie z wycieczki do Tybetu zamierzałem dodać organoleptyczne doświadczenia z zachodniej części Jedwabnego Szlaku planując wspólnie z śp. Witkiem Michałowskim przejazd przez Turcję, Iran, Turkmenię, Uzbekistan, Kirgizję, Tadżykistan z opcją zahaczenia o Afganistan i dotarciem do Kaszgaru. Opracowałem nawet i trasę i harmonogram. Niestety – plany nie weszły w stan realizacji. Niemniej „zaliczyłem” opisy i informacje dotyczące ciekawych miejsc.

Takie opracowanie jest „suche” – zwykle dopiero po powrocie, mając w pamięci kontakty z ludźmi i miejscowym otoczeniem, tworzy się obraz rzeczywistości. Warto go uzupełnić dodatkowymi studiami. Tylko wtedy daje się zrozumieć i historię, i legendy, i religię, i panujące zwyczaje.

Myśląc o tej notce „przejrzałem” w pamięci stan swej wiedzy tematycznej dotyczącej regionu i powiązań. Także dotyczących skojarzeń związanych z przemianami cywilizacyjnymi.

Przeglądając zaś w internecie dane o regionie zauważyłem pewne zmiany. Otóż (nie szukałem intensywnie) nie znalazłem informacji z tamtego czasu dotyczących wieku ruin na pustyniach Turkmenii. Wtedy datowano je na między 12 000 a 20 000 lat przed Chrystusem. Teraz są informacje o kulturach między 3000 a 2000 lat przed Chrystusem.

Taka „drobna” różnica podtrzymuje oficjalną narrację, że pierwsza cywilizacja jest związana z Sumerami, której najstarsze przejawy datowane są na 4000 lat przed Chrystusem.

Wszystko dopasowane do bazującego na Biblii twierdzenia, że świat istnieje od 6000 lat. Przeczą temu badania archeologiczne, ale kto by się przejmował drobiazgami. ”Łata” się tę narrację uzupełniającymi twierdzeniami.

Odwołując się do ostatnich notek – zamieściłem tam informację (zgodną z badaniami), że podstawowe teksty biblijne powstały między IV a II wiekiem przed Chrystusem. Czyli redaktorzy ich treści mieli dostęp do wiedzy Międzyrzecza, ale też i tej, którą uzyskali na trasie Jedwabnego Szlaku.

W Biblii łatwo dostrzec kompilacje wiedzy tych obszarów. Także pobieżnie czytając opis raju można odnieść wrażenie, że był on lokowany gdzieś na północny-wschód od Chorezmu, a takim miejscem jest Kotlina Fergańska. Jeśli ktoś tam był, to potwierdzi, że jest to niezwykle żyzna kotlina o bardzo sprzyjającym klimacie. Iście rajskie warunki życia.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości