Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
294
BLOG

Czy nauczyciele to najgłupsza warstwa społeczeństwa?

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 47
Zapewne za samo postawienie problemu zostanę zlinczowany. Pewnie i fizycznie - jeśli nadarzyłaby się okazja.

Moje zainteresowanie tematem wynika z przekonania o ciągle pogarszającej się jakości nauczania. A przecież to nauczyciele realizują proces wpajania wiedzy i postaw społecznych młodemu pokoleniu.

"Takie Rzeczpospolite będą jak ich młodzieży chowanie".

Zdanie o wartości ponadczasowej; skoro więc następuje degradacja kształceniowa, a brak przesłanek by twierdzić, że obecna młodzież jest mniej inteligentna niż kiedyś - oczywisty jest wniosek, że jest to "dzieło" nauczycieli.


Co wpływa na tę ocenę?

Na pewno zmienność i pogarszająca jakość programów nauczania opracowywanych przez kolejne władze - zawsze z równaniem w dół, a to ma swoje konsekwencje. Do tego dochodzą postawy rodziców troskliwie strzegących swych "piskląt", aby broń Boże, nauczyciel nie "skrzywdził" młodego nadmiarem wymagań i obowiązków, a gdzie odpowiedzialnością za brak efektów obarczani są nauczyciele.

To jest środowisko działania wpływające na postawy nauczycieli. Efektem zaś są słowa znanego przysłowia: "z kim przestajesz, takim się stajesz".

Czyli postawa młodzieży traktowanej przecież partnersko, musi skutkować zmianami w psychice nauczycieli, którzy wszak swoje myślenie muszą dostosować do poziomu wychowanków.

I jeszcze jeden czynnik. Nauczyciele, jakby nie było, są mądrzejsi od swych pupili, a to utwierdza  w przekonaniu o ich ponadprzeciętnych zdolnościach i umiejętnościach. To z kolei przyczynie się do powstawania postaw roszczeniowych wynikających z ich nadzwyczajnej pozycji.


Podłoże postaw nauczycielskich - strajki i oczekiwania - są dobitnym przykładem potwierdzającym tezę notki. A jak są oceniani przez osoby "zewnętrzne"? Chyba jednak w sposób podobny jak w tytule.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo