7 obserwujących
161 notek
431k odsłon
579 odsłon

IKE i IKZE – pomoc w oszczędzaniu na emeryturę

Na emeryturę powinniśmy zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Fot. Pixabay
Na emeryturę powinniśmy zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj8

Prognozy ZUS-u nie są optymistyczne. Jeśli chcemy godnie przeżyć jesień życia, powinniśmy sami odkładać pieniądze na emeryturę. Warto rozważyć IKE lub IKZE, które pozwolą zwiększyć nasze świadczenia w przyszłości, a dodatkowo płacić niższe podatki.

Analitycy są wyjątkowo zgodni i prognozują, że nasze przyszłe emerytury wyniosą zaledwie 30–45 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia. Jeśli nie chcemy mieć problemów finansowych po zakończeniu pracy zawodowej, powinniśmy oszczędzać na własną rękę.

System emerytalny w Polsce składa się z trzech filarów. I filar jest obowiązkowy i jest to konto emerytalne w ZUS. II filar jest dobrowolny i obejmuje Otwarte Fundusze Emerytalne. W III filarze także nie mamy obowiązku uczestniczyć, ale warto je rozważyć. III filar to właśnie Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Co to jest IKE?

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne prowadzone np. w banku, towarzystwie funduszy inwestycyjnych lub w towarzystwie ubezpieczeniowym. Oszczędzanie na nim można zacząć już po ukończeniu 16 lat, ale osoby niepełnoletnie mogą to robić tylko w latach, w których uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę. Każdy może założyć tylko jeden rachunek dla siebie. Co roku jest ustalany limit wpłat, których można dokonać na IKE. Aktualnie jest to 12 789 zł rocznie. 

Aby uniknąć płacenia podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych, pieniądze z IKE można wypłacać dopiero po 60-tych urodzinach bezwarunkowo, albo po ukończeniu 55 lat i spełnieniu warunków: trzeba posiadać prawo do wcześniejszej emerytury, wpłacać środki przez co najmniej 5 dowolnych lat lub dokonać połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Środki zgromadzone na IKE są dziedziczone, więc jeśli nie zdążymy ich wypłacić, mogą to zrobić nasi spadkobiercy.

Co to jest IKZE?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Można posiadać tylko jedno IKZE albo równocześnie IKE i IKZE. Oszczędzanie na emeryturę za pomocą Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego pozwala odliczyć wpłaty na ten cel od podatku dochodowego. Limit wpłat na IKZE w 2017 roku wynosi 5 115,60 zł.

Jeśli wypłacimy środki z konta po ukończeniu 65 lat, nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych, a zamiast standardowego podatku dochodowego tylko ryczałt w wysokości 10 proc. wypłaconej kwoty.

Kapitał zebrany na IKZE także podlega dziedziczeniu i jeśli spadkobierca lub osoba uprawniona do przejęcia środków przekaże je na własny rachunek IKZE, to nie zapłaci podatku. Jeśli tego nie zrobi, to będzie musiała odprowadzić 10-procentowy ryczałt.

IKE czy IKZE?

Jeśli mamy jeszcze sporo lat do emerytury, warto zacząć oszczędzać na IKZE. W ten sposób co roku będziemy mogli korzystać z ulgi podatkowej. Jeżeli mamy więcej kapitału na gromadzenie środków na jesień życia, to dopiero wtedy warto założyć IKE. Posiadając dwa konta, zyskamy największe korzyści podatkowe.

Otwierając którekolwiek konto emerytalne, warto pamiętać, że jest to bezpieczna, ale jednak forma inwestycji. Zanim podpiszemy umowę, warto dokładnie przeczytać prospekt informacyjny oraz przeanalizować opłaty, które może ponieść bank, towarzystwo funduszy inwestycyjnych czy towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przeczytaj też o innych sposobach oszczędzania na emeryturę.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka