318 obserwujących
4858 notek
5898k odsłon
  146   0

Pamięci elity polskiej w Związku Sowieckim

    Instytut Pamięci Narodowej opublikował zredagowane przez Adama Hlebowicza wydawnictwo pt.”Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
     „Słownik prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 r. pozostali na terenie ZSRS. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary. Nie zabiegali o honory, nie liczyli na ordery czy wyrazy uznania. Niczym żołnierze na straconych placówkach pełnili służbę, nie zważając na jej dramatyczne konsekwencje – więzienia i łagry sowieckie, represje… Niech biogram każdego z nich przyczyni się do zachowania jego ofiary i pracy w pamięci narodu” - czytamy na stronie https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/.
     To bardzo ważna publikacja, którą warto nabyć w oddziałach IPN oraz w księgarniach, zwłaszcza oferujących książki o tematyce historycznej,Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale