313 obserwujących
4819 notek
5854k odsłony
1110 odsłon

Czy w Wiedniu stanie pomnik króla Jana III Sobieskiego?

Wykop Skomentuj24

 

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski poparł propozycję Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowei Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w sprawie postawienia w Wiedniu pomnika Jana III Sobieskiego; w liście wysłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego poprosił o pomoc w tej sprawie - poinformowało media biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.
„Postać człowieka o tak ogromnych zasługach, wodza dzięki któremu Europa zachowała swą dotychczasową tożsamość, jest w miejscu jego zwycięstwa upamiętniona jedynie poprzez skromną tablicę w kościele na Kahlenbergu. Byłbym także wdzięczny, gdyby wystosował Pan Prezydent prośbę o przychylność dla tej inicjatywy do Prezydenta Republiki Austrii. Nadałoby to naszym staraniom stosowną rangę i ogromnie przyczyniłoby się do ugruntowania świadomości wagi dokonań Jana III Sobieskiego” - napisał prof. Majchrowski do prezydenta RP.
Według niego pomnik w miejscu, z którego w 1683 roku Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami, pozwoli "wyprowadzić z cienia" tę wielką postać.
Prof. Majchrowski poprosił w swoim liście prezydenta Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem projektu stworzenia wiedeńskiego pomnika zwycięskiego króla.
Jak poinformowała Polską Agencją Prasową szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, list prof. Majchrowskiego wpłynął do Kancelarii Prezydenta.
"Dziennik Polski" poinformował, że oba wymienione wyżej stowarzyszenia oczekują na przychylność austriackiej Polonii. Według prezesa Stowarzyszania Twórczego Artystyczno-Literackiego Stanisława Franczaka koszt budowy pomnika to ok. 1,5 miliona złotych.
 
Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura