Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3923 notki 4924395 odsłon
Sowiniec, 22 listopada 2011 r.

Czy w Wiedniu stanie pomnik króla Jana III Sobieskiego?

1104 24 0 A A A

 

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski poparł propozycję Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowei Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w sprawie postawienia w Wiedniu pomnika Jana III Sobieskiego; w liście wysłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego poprosił o pomoc w tej sprawie - poinformowało media biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.
„Postać człowieka o tak ogromnych zasługach, wodza dzięki któremu Europa zachowała swą dotychczasową tożsamość, jest w miejscu jego zwycięstwa upamiętniona jedynie poprzez skromną tablicę w kościele na Kahlenbergu. Byłbym także wdzięczny, gdyby wystosował Pan Prezydent prośbę o przychylność dla tej inicjatywy do Prezydenta Republiki Austrii. Nadałoby to naszym staraniom stosowną rangę i ogromnie przyczyniłoby się do ugruntowania świadomości wagi dokonań Jana III Sobieskiego” - napisał prof. Majchrowski do prezydenta RP.
Według niego pomnik w miejscu, z którego w 1683 roku Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami, pozwoli "wyprowadzić z cienia" tę wielką postać.
Prof. Majchrowski poprosił w swoim liście prezydenta Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem projektu stworzenia wiedeńskiego pomnika zwycięskiego króla.
Jak poinformowała Polską Agencją Prasową szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, list prof. Majchrowskiego wpłynął do Kancelarii Prezydenta.
"Dziennik Polski" poinformował, że oba wymienione wyżej stowarzyszenia oczekują na przychylność austriackiej Polonii. Według prezesa Stowarzyszania Twórczego Artystyczno-Literackiego Stanisława Franczaka koszt budowy pomnika to ok. 1,5 miliona złotych.
 
Opublikowano: 22.11.2011 20:32.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ogrodnick Dlaczego?
  • @Stary Prokocim Dziękuję.
  • @ogrodnick

Tematy w dziale Kultura