Francesco Bergamini  (1815–1883), "Nauczyciel szkolny"
Francesco Bergamini (1815–1883), "Nauczyciel szkolny"
Maciej Sobiech Maciej Sobiech
901
BLOG

Nauczycielom należą się podwyżki

Maciej Sobiech Maciej Sobiech Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 115

Po prostu; napisałem to już tutaj kiedyś, piszę teraz i napiszę nieraz. Nauczyciele zarabiają za mało i powinni zarabiać więcej -- dużo więcej, nie 20%, o które walczy teraz ZNP, ale to i tak dobry początek. To tak w nawiązaniu do nowego wywiadu ze Sławomirem Broniarzem, który opublikował Salon24: https://www.salon24.pl/newsroom/1322519,nauczyciele-na-poczatek-szkoly-gonimy-w-pietke-jest-coraz-gorzej

Patrząc na kretyniczne komentarze, które się pod tą notką pojawiły, stwierdzam, że nic się nie zmieniło i pomny ostatniej g*noburzy, jaką wywołałem wpisem na temat wynagrodzeń nauczycielskich, aby nie wdawać się w pseudoanalizy różnych maniaków, którzy udowadniają, że nauczyciele zarabiają "dużo więcej" ponad wynagrodzenie zasadnicze (zazwyczaj to jest około kilkaset złotych więcej), napiszę najkrócej i najbardziej łopatologicznie, jak się tylko da:

Pytanie: chcesz, człowieku, aby twoje dzieci chodziły do dobrej, nowoczesnej szkoły i były uczone przez ludzi na poziomie?

A jeśli odpowiedź brzmi "tak", to powinieneś popierać WSZYSTKIE propozycje podwyżek dla nauczycieli, tak aby zarabiali nie w porządku, nie dobrze, ale bardzo dobrze -- i to nie według prywatnych wyobrażeń tego lub owego internetowego filozofa, ale w stosunku do danych obiektywnych, średniej krajowej i poziomu zarobków w innych zawodach dla ludzi z wyższym wykształceniem. A jeśli odpowiedź brzmi "nie", to bądź łaskaw nie narzekać na poziom edukacji. Bo życie jest twarde i prawda jest taka, że za jakość się płaci. I jeśli, jako podatnik, nie chcesz płacić nauczycielom pieniędzy, które przyciągnęłyby ludzi ponadprzeciętnych, to się nie dziw, że ich nie ma zbyt wielu w zawodzie. I skończ utyskiwania, że poziom nie taki, nie ktoś ci czymś kiedyś zawinił, że się nauczycielom nie chce i że (jak mi to napisał jakiś komentator onegdaj) "leśne dziady w szkołach siedzą". Może i siedzą, może nie siedzą, nie wiem; ale jeśli, to to jest TWOJA wina i TWÓJ wybór.

Tyle. 

Gdyby sobie to ludzie w głowach w ten sposób poukładali, można by przynajmniej rozmawiać o sprawie względnie sensownie. Niestety, większość Wolaków zrozumienie tej kwestii najwyraźniej przerasta. Ale aby to niespodzianka była, to nie powiem.

Maciej Sobiech

P.S.

Alternatywą jest samemu się zatrudnić w tym zawodzie marzeń, w którym "uny ino osiemnasta gadzin pracujo" i sprawdzić, jakie to przyjemne, i czy faktycznie praca nauczyciela ogranicza się do godzin spędzonych przy tablicy. Oj, chciałbym niektórych mędrców przy tej tablicy kiedyś zobaczyć...

"Trudno żyć z ludźmi, ponieważ milczeć jest tak trudno". - F. Nietzsche

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo