203 obserwujących
1531 notek
1588k odsłon
  167   0

Matematyka i minister Chlebowski

Nie zrażam się. Ciągle jak mogę, tak próbuję pomóc politykom Platformy Obywatelskiej. Cieszę się, że Donald Tusk znów przestał się bać Zielonej Wyspy i zapowiedział wizytę w Dublinie. Cieszę się, mimo, że do dziś nie podziękował (nie podałem numeru konta...?) za moje porady w sprawie Irlandii .

Teraz sprawa trudniejsza! Jeden z przyszłych ministrów ma problemy logiczno-matematyczne. Spróbuję wytłumaczyć co nieco panu Zbigniewowi Chlebowskiemu w sprawie podatków...

Jak wiadomo, pan Zbigniew jest zwolennikiem 15 procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych. Liniowego podatku! Z tego też powodu przyszły minister protestuje przeciwko wprowadzeniu dwustopniowej skali podatkowej 18 i 32 proc.

Jak dotąd, teoretycznie wszystko gra... Jednak ze słów pana Zbigniewa można zorientować się, że do dziś nie zrozumiał istoty propozycji podatkowych własnej partii.

- Od stycznia ma wejść zmiana skali podatkowej z trzech stawek na poziomie 19, 30 i 40 proc. do dwóch na poziomie 18 i 32 procent. Jesteśmy zgodni z naszym koalicjantem, że to jest nie do przyjęcia, zwłaszcza z tak wysokim progiem podatkowym, jaki zapisano w ustawie - baknął pan Chlebowski...

 

Szanowny Panie Ministrze, domyślam się, że ta opinia była tylko skutkiem logiczno-matematycznych problemów interpretacyjnych, dlatego podaję w punktach kilka użytecznych infomacji naprowadzających, które pomogą Panu zorientować się w sytuacji:

1) 15 procent to mniej niż 18 proc.

2) 15 procent to takze mniej niż 32 proc.

3) Wyższy próg podatkowy może zmniejszać obciążenia podatkowe.

4) Wyższy próg powoduje, że struktura podatków stopniowo zbliża się do struktury podatków liniowych.

5) Podsumowując: nie ma Pan powodów lękać się, że zmiany w podatku dochodowym spowodują nadmierne obniżenie podatków. Przecież to Pan i pańska partia ciągle opowiadają się za znacznie silniejszą obniżką.

Pozdrawiam, Panie Zbigniewie. Mam nadzieję, że pomogłem w zrozumieniu tego niezbyt skomplikowanego zagadnienia. Numer konta bakowego podałem już panu Donaldowi. 

Chłodny Żółw

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale