0 obserwujących
10 notek
3228 odsłon
  529   0

Więcej niebezpiecznych skutków ubocznych szczepionek mRNA, ostrzega UE

Gdy w środę spadły akcje dostawców szczepionek MRNA Moderna i BioNTech, Reuters poinformował, że EMA, unijny regulator leków, analizuje nowe potencjalne skutki uboczne wciąż eksperymentalnych szczepień MRNA, w tym podejrzane reakcje skórne i dolegliwości nerek.

Według agencji Reuters ,  spora liczba osób zgłosiła trzy nowe schorzenia po zaszczepieniu szczepionkami firm Pfizer i Moderna. Dolegliwości obejmują rumień wielopostaciowy, postać alergicznej reakcji skórnej; kłębuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie nerek; oraz zespół nerczycowy, zaburzenie nerek, które prowadzi do dużej utraty białka z moczem. Wszystkie przypadki są badane przez EMA w celu ustalenia, czy szczepionki mogą być powiązane z warunkami.

To nie pierwszy raz, kiedy regulatorzy podnoszą problemy ze szczepionką MRNA. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu , FDA ustaliło, że jednym ze skutków ubocznych szczepień u niewielkiej liczby pacjentów płci męskiej z pewnymi powikłaniami było zapalenie serca. Mimo to FDA, CDC i WHO upierały się, że ryzyko, jakie niosą ze sobą szczepienie, jest znacznie większe niż korzyści dla społeczeństwa.

Odkrycie pojawia się, gdy izraelskie władze zdrowotne odkryły, że niewielka liczba pacjentów nadal zdołała zarazić się wirusem nawet po trzeciej dawce szczepionki.

Ani Pfizer, ani Moderna nie odpowiedzieli na prośbę Reutera o komentarz.

Do dnia 29 lipca w Europejskim Obszarze Gospodarczym podano nieco ponad 43,5 miliona dawek szczepionki Moderna, Spikevax, w porównaniu z ponad 330 milionami dawek szczepionki Pfizer, Comirnaty, opracowanej we współpracy z niemiecką firmą BioNTech.

Szczegóły dotyczące nowych skutków ubocznych były dość nieliczne, a EMA powiedziała tylko, że zażądała więcej danych od producentów szczepionki, aby mogli określić każdy potencjalny związek. Jak dotąd EMA nie wydała żadnych zaleceń dotyczących oznakowania szczepionek i tego, czy należy odnotować jakiekolwiek nowe skutki uboczne.

Agencja ujawniła nowe skutki uboczne podczas rutynowej aktualizacji sekcji bezpieczeństwa w bazie danych zatwierdzonych szczepionek.

Szczepienia MRNA opierają się na nowej technologii, która przeprogramowuje układ odpornościowy w celu zwalczania wirusa, jednak krytycy utrzymują, że długoterminowe skutki uboczne i zagrożenia bezpieczeństwa po prostu nie są dobrze zrozumiane,

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale